malowanie na tkaninie

Malowanie na tkaninie to pomysł z powodu zbliżającego się Dnia Matki. Spójrz, jak łatwo samodzielnie ozdobisz tkaninę przy pomocy wzoru z szablonu oraz farb kredowych Annie Sloan.

Wiele razy prezentowałam możliwości farb na meblach, ale tym razem chcę pokazać trochę inne zastosowanie farb Chalk Paint. Z łatwością wykonałam wzór na lnianej torbie.

Tą technikę można zastosować nie tylko do ozdabiania toreb, ale także poszewek, zasłon i innych tkanin.

Malowanie na tkaninie: od czego zacząć?

Jeśli zastanawiasz się, jak malować na tkaninie, wypróbuj swoje siły, tworząc wzór na lnianej torbie. Do wykonania takiej grafiki potrzebujesz:

  • lnianą torbę
  • szablon do wykonania wzoru
  • gąbkę lub pędzelek do tapowania
  • farbę kredową Annie Sloan (w wybranym kolorze)
  • folię lub karton, który włożysz do wnętrza torby (tj. pod tkaninę)

malowanie na tkaninie 1

Malowanie torby krok po kroku

W związku z tym, że zdecydowałam się zrobić wzór róż, wybrałam następujące kolory z palety farb Annie Sloan: pastelowy różowy Chalk Paint Antoinette; liliowy róż Chalk Paint Henrietta (ten kolor został wycofany, ale można zastąpić go kolorem Chalk Paint Emile); czerwień Chalk Paint Emperor’s Silk oraz zieleń Chalk Paint Antibes Green.

Dla ułatwienia sobie malowania na materiale po nałożeniu szablonu na tkaninę, można go miejscowo przykleić taśmą malarską, aby się nie ruszał. Wykonanie wzoru przy pomocy szablonu jest bardzo proste – wystarczy delikatnie zamoczyć gąbkę w farbie Annie Sloan i odbić zwór.

Moja rada: podczas wykonywania wzoru warto zwrócić uwagę na to, aby gąbka nie była mocno nasączona farbą, ponieważ farba może podciekać pod szablon i rozmazywać się.

malowanie na lnianej torbiemalowanie na tkaninie krok po krokujak malować na tkaninie

Wzór z szablonu można zdublować w innym miejscu. Wystarczy jedynie przełożyć szablon.

malowanie na torbach    malowanie farbami kredowymi malowanie szablonu na tkaninie

Utrwalenie farby

W celu utrwalenia farby i efektu malowania na tkaninie, warto przeprasować wzór gorącym żelazkiem.

malowanie farbami kredowymi na tkaninie

Malowanie na tkaninie – efekt końcowy

malowanie na materiale farbami

Czy malowanie na materiale jest trudne?

Jak sam/a widzisz, malowanie tkanin i wykonanie na nich wzoru farbami Annie Sloan jest niezwykle proste i szybkie. Szczególnie, że szablon można wyciąć samemu z kartonu albo z pleksi.

Dziękuję, że poswieciłaś/eś chwilę na zapoznanie się z tym wpisem. Zachęcam do przeglądania innych porad i metamorfoz mebli wykonanych farbami Annie Sloan. Zobacz np., jak wygląda postarzanie mebli farbami kredowymi, lub dowiedz się, czym pomalować boazerię, by nadać jej świeży wygląd.

Serdecznie pozdrawiam, Ewa.

TUTAJ przejdziesz na nasz kanał na YouTubie