Malowanie boazerii

Malowanie boazerii – choć wydaje się ciężką i żmudną pracą, wcale nie musi takie być. W tym wpisie zobaczysz, jak szybko pomalowałam boazerię.

Malowanie boazerii na biało

To była jedna z moich prac wykonana „na zlecenie”. Mianowicie klientki poprosiła mnie o zmianę koloru typowej sosnowej boazerii. Zależało jej, żeby rozjaśnić wnętrze ciemnego przedpokoju. Dlatego zdecydowała się na kolor biały. Spójrz poniżej, jak wyglądał pokój przed i po zmianie. Przy okazji dowiesz się, na jaką farbę do malowania boazerii warto się zdecydować.

Pytanie o możliwość przemalowania farbami kredowymi Annie Sloan boazerii dość często się powtarza. Tego typu ściany można spotkać w wielu wnętrzach remontowanych około 30-40 lat temu (albo i wcześniej). Wydawałoby się, że najłatwiejszym rozwiązaniem byłoby zerwanie boazerii i pomalowanie ściany farbą ścienną, ale niestety odpowiedź nie jest aż tak oczywista. Trudno jest przewidzieć, co kryje się pod boazerią. Często maskuje ona przechodzące luźno rury lub kable elektryczne, które należałoby najpierw wkuć i schować w ścianie; zdarza się, że ściany pod boazerią są nieotynkowane, niewygładzone i krzywe. Niestety takie prace naprawcze niejednokrotnie wymusiłyby wynajęcie ekipy remontowej.

Dlatego w takich przypadkach malowanie boazerii farbą kredową staje się rozwiązaniem najtańszym i najlepszym z możliwych.

Ale nie mam na myśli malowania jakąkolwiek farbą, która wymaga zeszlifowania z boazerii istniejącego lakieru (bo ZAWSZE boazeria jest zabezpieczona lakierem lub czymś w rodzaju lakieru) – ponieważ jest to czynność bardzo męczącą, czasochłonna i najczęściej wymaga mocniejszego sprzętu niż ręce i papier ścierny.

Farba do boazerii, czyli niezastąpiona farba Annie Sloan

Mam dla Ciebie ciekawostkę!

Farbami Annie Sloan można pomalować boazerię i panele ścienne z płyty mdf!

Spójrz, jak przebiegała praca podczas malowania boazerii farbą kredową u Klientki.

Pomieszczenie, w którym znajduje się boazeria, jest bardzo ciemne, ponieważ nie posiada żadnego okna. W związku z tym do pomalowania boazerii wybrałyśmy kolor biały Chalk Paint Old White (to „stara biel” z kroplą szarości)

Malowanie boazerii „przed i po”

Tak wygląda wnętrze przed i po pomalowaniu ścian i regału na książki farbą kredową do boazerii sygnowaną marką Annie Sloan.

malowanie boazerii przed i po 1 malowanie boazerii przed i po 2

Malowanie boazerii farbą kredową: jaki pędzel wybrać?

Ja malowałam sosnową boazerię pędzlem owalnym z naturalnego włosia, ale można także sięgnąć po specjalny wałek do farby kredowej (tj. wałek flokowy).

malowanie boazerii - farba kredowa do boazerii 1

Odpowiadając na pytanie, czym pomalować boazerię, a konkretniej drobne elementy i wąskie krawędzie, podpowiadam, że do tego przydaje się mały pędzelek z miękkim włosiem.

malowanie boazerii farbą kredową 2

Oto wnętrze po skończonej pracy. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że farbę do boazerii Annie Sloan należy zabezpieczyć albo bezbarwnym lakierem do drewna (np. poliuretanowym) albo bezbarwnym woskiem Soft Wax Clear Annie Sloan. Ja w tym przypadku polakierowałam boazerię matowym lakierem do drewna. Użyłam do tego wałka flokowego – ponieważ wałkiem maluje się dużo szybciej niż pędzlem.

malowanie boazerii 2 malowanie boazerii 3

Jak pomalować boazerię? Kilka inspiracji

A teraz zachęcam do obejrzenia kilku inspiracji pokazujących boazerię pomalowaną białą (i nie tylko) farbą. Chcę zaznaczyć, że wszystkie poniższe zdjęcia znalazłam na Pinterest!

jak pomalować boazerię inspiracja 1 jak pomalować boazerię inspiracja 2   jak pomalować boazerię inspiracja 3 jak pomalować boazerię inspiracja 4 jak pomalować boazerię inspiracja 5  malowanie boazerii inspiracja 6 malowania boazerii inspiracja 7

Jeśli się wahasz i zastanawiasz, czy i czym pomalować boazerię, to mam nadzieję że ten artykuł Cię przekonał! Według mnie warto pomalować starą boazerię farbami kredowymi Annie Sloan, ponieważ pomieszczenie zyska nowy świeży wygląd.

Jeśli masz pytania w sprawie tego, jak pomalować boazerię, skontaktuj się z nami lub odwiedź nas w naszej pracowni.

Miłego dnia, pozdrawiam ciepło, Ewa.

Aaaa – a po więcej inspiracji zajrzyj na nasz kanał na YouTube!