Czym-jest-farba-kredowa-chalk-paint-1

Czym jest farba kredowa?

Farba kredowa (inaczej Chalk Paint ) została wymyślona i pierwszy raz wyprodukowana przez angielkę Annie Sloan, popularną na całym świecie ekspertkę od kolorów. Farba kredowa jest matową, nietoksyczną farbą, na bazie wody. Jest bardzo wydajna, ponieważ rewelacyjnie kryje każdą powierzchnię: mi.in. meble drewniane i z mdf, metal, plastik, lite drewno, ceramikę, szkło, kamień, a nawet tkaniny i skórę. Farba kredowa Annie Sloan nie zawiera ołowiu, akrylu i poliuretanu. Jest bezzapachowa i ma bardzo niski poziom Lotnych Związków Organicznych (LZO). Ponadto posiada certyfikat „bezpieczeństwa zabawek”.

Annie Sloan zależało na tym, aby stworzyć farbę, którą można malować po każdej powierzchni, bez konieczności usuwania starych farb, lakierów. A ponadto chciała, aby farba była bezpieczna i szybko schła. W ten właśnie sposób, ponad trzydzieści pięć lat temu zrodził się pomysł na farby kredowe.

PAMIĘTAJ – farba kredowa (inaczej Chalk Paint) to nie jest farba AKRYLOWA, ani mleczna, ani mineralna, ani tablicowa. Farba kredowa nie jest także farbą akrylową do której dodano gips, zaprawę lub sodę oczyszczoną.

Dzięki swojemu unikatowemu składowi, farba kredowa świetnie przylega do większości powierzchni. Do tego bardzo szybko schnie. Można tworzyć nią strukturalne wykończenie oraz współcześnie modne gładkie powierzchnie.

Czy farba kredowa Annie Sloan w rzeczywistości zawiera kredę?

Ciekawostka – farba kredowa nie zawiera kredy! Nazwa „Chalk Paint” – z angielskiego „farba kredowa”. Powstała, ponieważ nowo-wyprodukowana przez Annie Sloan farba kredowa gdy wyschła, zyskała super matową powierzchnię, która przypominała Annie Sloan suchą kredę.

Dlatego nazwa Chalk Paint™ nie odwołuje się do składników zawartych w farbie, a raczej nawiązuje do wyglądu jej idealnie matowego wykończenia. Podobnie jak wiele innych farb, farby dekoracyjne Chalk Paint zawierają węglan wapnia – i to jemu farba zawdzięcza swoje wykończenie. Węglan wapnia może być uzyskany z licznych źródeł, w tym z wapienia, kredy i marmuru. Oprócz tych naturalnych źródeł, węglan wapnia może być wytwarzany syntetycznie. Warto jednak pamiętać, że formuła farb kredowych Annie Sloan jest wysoce chronioną tajemnicą handlową.

Kolory farb Annie Sloan są na tyle intensywne, że możesz je rozjaśniać, mieszać razem, przyciemniać, patynować przy pomocy ciemnego wosku.

 

Czy farba Chalk Paint™ jest bezpieczna dla dzieci?

Absolutnie TAK! Reprezentatywne próbki farby Chalk Pain Annie Sloan otrzymały niezależny certyfikat „Bezpieczna zabawka”, przyznawany według ścisłych norm europejskich. Farba Annie Sloan oceniana była przez jednego z czołowych europejskich domów testowych, naukowcy potwierdzili pełną zgodność z normą PN-EN 71-3: 2013.

Jak już wcześniej wspomniałam, farba Chalk Paint jest nietoksyczna i ma bardzo niski poziom substancji lotnych. Ponadto nie zawiera ołowiu, zapachu i EG. Aby uzyskać więcej informacji, prosimy zapoznać się z naszymi Kartami Bezpieczeństwa (karty dostępne są w naszym sklepie Old New Style oraz drogą mailową).

Jak przygotować mebel do malowania farbą kredową?

Zgodnie z pierwszym założeniem Annie Sloan, żeby pomalować mebel farbą Annie Sloan nie musisz tracić czasu na szlifowanie i przygotowywanie mebla. Nie trzeba zdzierać istniejących farb i lakierów. Wystarczy jedynie umyć mebel wodą z detergentem (np. płynem do mycia naczyń) lub jeśli to konieczne, należy go odtłuścić benzyną ekstrakcyjną. Meble pomalowane na wysoki połysk można wcześniej zmatowić gruboziarnistym papierem ściernym lub zagruntować podkładem przyczepnościowym. Dzięki swojej niesamowitej recepturze, farba kredowa Chalk Paint przylega do każdej powierzchni, lakierowanej, politurowanej, mdf, plastiku, metalu, szkła, a także do skóry naturalnej. Można nią farbować naturalne tkaniny oraz malować ściany i podłogi (jednak w tym ostatnim przypadku należy pamiętać, aby podłogę zabezpieczyć dobrym i mocnym lakierem do parkietów).

Pamiętaj – farba kredowa, aby była odporna na użytkowanie, ZAWSZE wymaga zabezpieczenia woskiem lub lakierem. 

 

Konsystencja farby kredowej Chalk Paint jest dość gęsta – więc przed użyciem warto rozcieńczyć ją wodą. Dzięki temu farba nie tylko łatwiej się rozprowadza, ale i jest bardziej wydajna. 

 

Gdy 10 lat temu zaczynałam malować meble farbami kredowymi Annie Sloan , były to niezwykle niszowe produkty. Wtedy dostępne na rynku były tylko dwie firmy produkujące tego typu farby. Wraz z popularnością farb kredowych Annie Sloan, która obiegła cały świat, rynek farb kredowych bardzo się rozwinął. Każdy producent farb stara się wprowadzić produkt o nazwie Chalk Paint. W tym miejscu chciałabym Cię prosić, abyś czytał/a etykietę farby, którą kupujesz. Ponieważ fakt, że na etykiecie jest wielki napis CHALK PAINT wcale nie świadczy o tym, że to farba kredowa. Najczęściej (i to polscy producenci) sprzedają puszki farb akrylowych nazwanych FARBA KREDOWA/CHALK PAINT.

Kolejne spostrzeżenie – zwracaj uwagę na wydajność farby! 1 litr farby kredowej Annie Sloan pokrywa około 14-15 m2 jednokrotnego malowania. Krycie tej farby jest tak świetnie, że jej pierwsza warstwa kryje na około 80-100%.   Zdarzyło mi się widzieć najtańsze farby kredowe najniższej jakości, którymi z 1 litra pokrywa się tylko 3-5 m2. Czyli do pełnego pokrycia trzeba nałożyć wieeeeeele warstw farby – czy to warto tracić czas i pieniądze?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ekscytującej postaci Annie Sloan, przejdź TUTAJ.

Zaś instrukcję „Jak malować farbami kredowymi Chalk Paint™” znajdziesz TUTAJ.

Chcesz pooglądać nasze tutoriale, zajrzyj na nasz kanał na YouTube – przejdź TUTAJ 

 

Czym-jest-farba-kredowa-chalk-paint-2

(tekst artykułu edytowany 5.06.2023)