Szałwiowa bieliźniarka i plamy na farbie

:Home » Blog » Szałwiowa bieliźniarka i plamy na farbie
Szałwiowa bieliźniarka i plamy na farbie

Szałwiowa bieliźniarka i plamy na farbie – czyli o tym, jak stary mebel może nas zaskoczyć i jak sobie z tym poradzić.

Zupełnie nie wiem, jak to się stało, że minął ponad rok od pomalowania tej szafki, a ona jeszcze nie zadebiutowała na stronach naszego bloga. Podejrzewam, że wynika to ze zwykłego przeoczenia i nadmiaru pracy. Zatem w tym wpisie pokażę metamorfozę dębowej bieliźniarki.

Malowanie mebli dębowych

Z doświadczenia wiem, że tego typu meble nie należą do najłatwiejszych do malowania farbami. A to niestety za sprawą dębowego drewna, z którego zrobiona jest bieliźniarka. Tego typu drewno ma dość mocno zarysowaną strykturę, przez co jest bardzo chłonne. Nie należy także zapominać o naturalnych garbnikach istniejących w drewnie. W związku z powyższym, wszystkie substancje, bejca oraz brud/tłuszcz łatwo wnikają w drewno. Także równie łatwo ujawniają się po pomalowaniu jasną (każdą) farbą.

Poniżej zobaczycie przykład jak zareagowało drewno na farbę. Mebel pomalowałam białą farbą Chalk Paint Original, ale niestety po jej wyschnięciu zaczęły być dostrzegalne brunatno-pomarańczowe smugi.

Jak sobie radzić z przebarwieniami farby?

Sposoby są dwa (i wielokrotnie o nich wspomniałam przy okazji innych wpisów i innych metamorfoz).

Pierwszy sposób jest prewencyjny. Jeśli podejrzewamy, że dębowy mebel może zażółcić farbę, warto na dobę przed rozpoczęciem malowania nałożyć na mebel podkład gruntującą (czyli tzw. primer  -> TAKI ). Ja od pewnego czasu używam podkład, który mamy w naszym sklepie, czyli firmy Liberon. (Zdarzyło mi się wielokrotnie stosować podkład Flugger Interior Stop Primer). Taki primer tworzy mleczną powłokę i można nakładać go zarówno wałkiem jak i pędzlem z syntetycznego włosia.

Drugi sposób radzenia sobie z przebarwieniami farby polega na tym, że gdy mamy już jedną warstwę farby kredowej na meblu (i zauważymy, że kolor farby jest przebarwiony), nakładamy na suchą farbę kredową warstwę lakieru do drewna (najlepiej lakier poliuretanowy). Lakier w tym przypadku zadziała jak filtr, czyli odetnie  przesiąkanie przez kolejne warstwy farby. Po wyschnięciu lakieru możemy powrócić do pokrywania mebla farbą.

Ja w tym przypadku zastosowałam ten drugi sposób. Wspomnę jeszcze o jednym istotnym fakcie – lakier potrafi wyciągać bejcę z drewna, dlatego nie należy się przerażać, jeśli po nałożeniu lakieru na mebel, zrobi się on jeszcze bardziej brunatno-pomarańczowy. Farba powinna pokryć te plamy.

Szałwiowa bieliźniarka i plamy na farbie

Kolor szałwiowy Duck Egg Blue

Gdy zabezpieczyłam mebel przed przesiąkaniem bejcy z drewna, mogłam nałożyć kolejną warstwę farby. W związku z tym, że chciałam zrobić przetarcia, tak, aby miejscowo odkryć kolor biały, nie zależało mi na nieskazitelnej bieli. Kolorem bazowym jest ciepła biel Chalk Paint Original, zaś jako kolor ostateczny wybrałam tzw. kolor kaczego jaja czyli Chalk Paint Duck Egg Blue.

Kolor Duck Egg Blue jest nieoczywistą kombinacją szarości, niebieskości oraz zieleni. To elegancki i stylowy kolor, szczególnie polecany do wnętrz w stylu francuskiem oraz rustykalnym.

Szałwiowa bieliźniarka i plamy na farbie

Przetarcia odsłaniające biel Original, robiłam zarówno papierem ściernym jak i cykliną stolarską. Było przy tym trochę pyłu (dlatego radzę tego typu czynności wykonywać na zewnątrz lub w przystosowanym pomieszczeniu).

farby_kredowe_annie_sloan_chalk_paint_duck_egg_blue_6farby_kredowe_annie_sloan_chalk_paint_duck_egg_blue_9  farby_kredowe_annie_sloan_chalk_paint_duck_egg_blue_11farby_kredowe_annie_sloan_chalk_paint_duck_egg_blue_12

Na koniec mebel zabezpieczyłam woskiem bezbarwnym Soft Wax Clear Annie Sloan. Wosk ma konsystencję kremową, dlatego wystarczy wetrzeć go w farbę przy pomocy bawełnianej ściereczki.

Galeria

Szałwiowa bieliźniarka Szałwiowa bieliźniarka 2farby_kredowe_annie_sloan_chalk_paint_duck_egg_blue_18  farby_kredowe_annie_sloan_chalk_paint_duck_egg_blue_22  farby_kredowe_annie_sloan_chalk_paint_duck_egg_blue_23

A tak wygląda skończony mebel!

Szałwiowa bieliźniarka- farby_kredowe_annie_sloan_chalk_paint_duck_egg_blue_25

Bardzo serdecznie dziękuję, że zechcieliście wejść na mojego bloga i dotarliście do końca wpisu 😉 Zapraszam do lektury innych wpisów oraz do odwiedzania nas w naszej warszawskiej pracowni.

Jako, że mamy koniec listopada, ciepłego dnia wam życzę 🙂

Pozdrawiam,

Ewa.

Zajrzyj na nasz kanał na YouTube 🙂