Malowanie tapicerki fotela farbami Annie Sloan – DIY

:Home » Blog » Malowanie tapicerki fotela farbami Annie Sloan – DIY
Malowanie tapicerki fotela farbami Annie Sloan – DIY

Kto sam zmieniał tkaninę na fotelu ? Ręka do góry!

Nie jest to łatwe zajęcie, ale także nie jest niewykonalne. Dla wszystkich, których ten temat przerasta, proponuję pomalować tapicerkę mebla farbami kredowymi Annie Sloan.

Farby do tapicerki meblowej

Możliwość malowania mebli tapicerowanych to kolejna, nieoceniona funkcja farb Annie Sloan, która może być także farbą do tapicerki materiałowej. Ja postanowiłam zmienić kolor fotela, który był obity wełnianą tkaniną w kwiaty.

Tak wyglądał fotel przed malowaniem, a tak wygląda po…

farby_annie_sloan_kredowe_chalk_paint_malowanie_tapicerki_fotela_kolaż5

Jaka farba do tapicerki – malowanie krok po kroku

Rozpoczęłam pracę od pomalowania ramy fotela. Warto w tym miejscu nadmienić, że rama oczywiście nie była szlifowana. Umyłam ją jedynie szczoteczką i ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń.

Na ramę fotela wybrałam kolor Chalk Paint Country Grey oraz pędzel owalny z naturalnym włosiem z kolekcji Annie Sloan. Chciałam, aby rama pozostała w kontraście z kolorem tapicerki.

farby_annie_sloan_kredowe_chalk_paint_malowanie_tapicerki_fotela_kolaż1

Zanim przystąpicie do malowania tapicerki meblowej, warto zwilżyć ją przy pomocy dyfuzora z wodą (czyli czegoś co pryska wodą). Ponadto farba kredowa powinna być rozwodniona najbardziej, jak to możliwe – po to, aby farba nie stworzyła twardej skorupy. Taka rozwodniona farba kryje słabiej, dlatego dobrze jest wybierać intensywne kolory (ponieważ ich pigment jest mocniejszy) – właśnie z tego powodu ja wybrałam kolor Chalk Paint Aubusson Blue.

Tkaninę tapicerki dużo łatwiej maluje się pędzlami z naturalnego włosia, ponieważ chłoną więcej farby niż pędzle z syntetycznym włosiem. Ja tapicerkę malowałam małym pędzlem z naturalnego włosia. (Ps. Malowałam ją dwukrotnie).

farby_annie_sloan_kredowe_chalk_paint_malowanie_tapicerki_fotela_kolaż2

Zaś drobne elementy dekoracyjne pomalowałam małym pędzelkiem.

farby_annie_sloan_kredowe_chalk_paint_malowanie_tapicerki_fotela_13

Gdy farba wyschła zarówno na tkaninie jak i ramie fotela, przetarłam nieznacznie ramę fotela papierem ściernym o ziarnistości 180 w celu postarzenia. Pył starłam wilgotną szmatką (ale warto z tym uważać, żeby przez przypadek nie zetrzeć farby).

farby_annie_sloan_kredowe_chalk_paint_malowanie_tapicerki_fotela_17 farby_annie_sloan_kredowe_chalk_paint_malowanie_tapicerki_fotela_19

Dodałam także wzór wykonany przy pomocy szablonu.

farby_annie_sloan_kredowe_chalk_paint_malowanie_tapicerki_fotela_18  farby_annie_sloan_kredowe_chalk_paint_malowanie_tapicerki_fotela_22

Cały fotel (ramę i tapicerkę) zabezpieczyłam bezbarwnym woskiem Soft Wax Clear Annie Sloan, ponieważ tkaninę na meblu tapicerowanym traktujemy jak mebel i też ją woskujemy. Efekt po woskowaniu jest trochę podobny do ekoskóry.

farby_annie_sloan_kredowe_chalk_paint_malowanie_tapicerki_fotela_20 farby_annie_sloan_kredowe_chalk_paint_malowanie_tapicerki_fotela_21

Oto skończony fotel… farby_annie_sloan_kredowe_chalk_paint_malowanie_tapicerki_fotela_kolaż4farby_annie_sloan_kredowe_chalk_paint_malowanie_tapicerki_fotela_26

Malowanie krzeseł tapicerowanych – to nie jedyna możliwość wykorzystania farb Annie Sloan

Farby Annie Sloan mają nieograniczone możliwości. Staram się w swoich wpisać pokazywać jak najpełniej ich zalety. Farby kredowe mają tak szerokie zastosowanie, że jedną farbą można odnowić zarówno meble drewniane, z płyty mdf, wiklinę, ratan, metal (niekorodujący), plastik, ceramikę (tylko dekoracyjnie) czy tapicerkę na meblu. Tym razem ja pomalowałam cały fotel. Spróbujcie sami swoich sił w odnawianiu mebli, ponieważ to bardzo proste. A jeśli macie jakiekolwiek pytania, piszcie do nas lub dzwońcie.

Pozdrawiam,

Ewa.

tapicerka fotela