Czy malowanie mebli z okleiny jest kłopotliwe? Sprawdź, jak łatwo zmienić kolor starych mebli!

:Home » Blog » Czy malowanie mebli z okleiny jest kłopotliwe? Sprawdź, jak łatwo zmienić kolor starych mebli!
Czy malowanie mebli z okleiny jest kłopotliwe? Sprawdź, jak łatwo zmienić kolor starych mebli!

Malowanie mebli z okleiny nie jest trudne, a do tego może być bardzo kreatywne. Sprawdź, w jaki sposób odnowić stare meble z okleiny – czym i jak je pomalować, aby uzyskać niesamowity efekt.

 

Czym pomalować mebel z okleiny?

Meble z okleiny są obecnie najczęściej spotykanymi meblami dostępnymi w „meblowych sieciówkach”, Klienci często je wybierają, ponieważ są dość tanie. W tym wpisie podpowiemy, co zrobić w sytuacji, gdy kolor frontów szafek kuchennych, szafy lub krzeseł wyszedł z mody lub po prostu przestał pasować nam do wystroju wnętrza?

Nic prostrzego – meble z płyty mdf lub okleiny można odnowić !

W przypadku mebli z okleiny najlepiej jest sięgnąć po farbę przeznaczoną do tego typu powierzchni. Taka farba do mebli z okleiny dobrze przylega do gładkiej powierzchni, a przede wszystkim nie będzie się ścierać ani odpryskiwać podczas użytkowania.

Malowanie to także renowacja mebli – jaka farba do mebli z okleiny?

Obecnie na rynku jest wiele farb, które można stosować zarówno do mebli lakierowanych, jak i okleinowanych. Od dawna stosowane są farby akrylowe oraz lateksowe, ale pojawiła się nowość na rynku, idealnie nadająca się do odnawiania mebli z okleiny – to farby satynowe Annie Sloan. Ich kolory są przepiękne – zajrzyjcie do naszego sklepu internetowego, sprawdźcie i przekonajcie się sami!

Rodzaje farb, czyli czym malować meble okleinowane?

Farby satynowe Satin Paint Annie Sloan powstały z potrzeby malowania mebli, nie tylko okleinowych. Posiadają one najnowszą recepturę, dzięki której można malować bezpośrednio po meblu z płyty. Jest to cecha podobna do popularnych od lat farb kredowych Annie Sloan. Farby satynowe znacząco różnią się od dostępnych wcześniej na rynku farb akrylowych i lateksowych, a także kredowych. Poziom połysku wynosi tylko 10%, dlatego wykończenie Satin Paint Annie Sloan z wyglądu jest bardziej matowe niż w przypadku akrylowych i lateksowych, ale za to charakteryzują się odrobinę większym połyskiem niż farby kredowe Chalk Paint.

Ich przeważającą zaletą jest to, że nie trzeba farby satynowej zabezpieczać warstwą lakieru lub wosku.

Nietoksyczne farby do mebli z płyty !

Farbę satynową Annie Sloan można myć. Jej zaletą jest szybkość schnięcia. Jest to nietoksyczna farba do wnętrz na bazie wody, która posiada niski poziom substancji lotnych. Posiada także certyfikat Toy Safe oraz stosowaną w UE ocenę A+ za jakość powietrza w pomieszczeniach.

Czy dawać warstwę podkładu pod farbę do starych mebli?

Malując farbami Satin Paint Annie Sloan nie jest konieczne nakładanie bazy gruntującej (podkładu). Oczywiście, jeśli planujecie pomalować bardzo gładkie meble i chcielibyście zwiększyć przyczepność farby Satin Paint, można położyć warstwę podkładu. Ale podkreślam – nie jest to konieczne!! Dzięki temu malowanie nie jest skomplikowanym procesem.

Satin Paint Annie Sloan nie wymagają podkładu

Niektóre farby do mebli nie wymagają podkładu podczas użytkowania. To dlatego, że farba ma już w sobie podkład, który będzie przywierać do mebli bez potrzeby dodatkowej warstwy. Pomoże to zaoszczędzić Wam czas i pieniądze podczas malowania, ponieważ nie ma potrzeby zakupu oddzielnego podkładu lub spędzać czas na jego zastosowanie przed rozpoczęciem malowania.

Większość farb wymaga nałożenia farby podkładowej na meble. Jednak jeszcze raz chciałabym zaznaczyć, że malując wszystkimi farbami Annie Sloan (satynowymi Satin Paint oraz Chalk Paint) nie musisz przygotowywać mebla gruntując go farbą podkładową. Po umyciu i odtłuszczeniu mebla, możesz następnie pomalować go farbami Annie Sloan. Warto jednak powtórzyć – niektórzy producenci farb meblowych nie wymagają stosowania podkładu, ale zalecają jego nałożenie w celu uzyskania lepszego krycia i polepszenia trwałości farby!

Jak przygotować powłokę z okleiny do malowania?

Najczęściej spotykam się z chęcią pomalowania okleinowanych mebli kuchennych lub zabudowanych szaf. Odnowienie starych mebli kuchennych z okleiny oraz innych elementów umeblowania nie musi być trudne !

Meble okleinowane mogą wnieść dawkę elegancji do każdego pomieszczenia. Do tego są to tanie i funkcjonalne, dlatego są często kupowane do domu.

Przed nałożeniem farby należy dokładnie oczyścić powierzchnię okleiny z kurzu i brudu. Warto przygotować powierzchnię poprzez dokładne umycie i odtłuszczenie powierzchni mebla ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń. Możesz także odtłuścić benzyną ekstrakcyjną lub płynem do mycia szyb. Jeśli jest taka potrzeba, można użyć środka czyszczącego do mycia oklein. W przypadku bardzo zabrudzonej powierzchni okleiny, można użyć szczotki drucianej lub szczoteczki do zębów. Podczas czyszczenia, warto zwrócić szczególną uwagę na blat, ponieważ najczęściej jest najbrudniejszy i najbardziej zniszczony.

Planując użyć Satin Paint Annie Sloan – nie musisz usuwać starych powłok z farb lub lakierów. Zwróć uwagę na wzór okleiny. Gdy powierzchnia jest bardzo gładka, możesz (ale nie musisz) zwiększyć przyczepność farby przez zastosowanie podkładu, a następnie pokryć wybranym kolorem farby. W przypadku gładkiej powierzchni może być także pomocne zmatowienie powierzchni przy użyciu papieru ściernego, ponieważ do „porowatej” powierzchni farba lepiej przywiera. Szczególnie zadbaj o dokładne przygotowanie frontów mebli – ponieważ niejako są „wizytówką”.

Pamiętajcie, że nowe meble często spędzają miesiące w transporcie, a następnie dość długo leżą w magazynach. Dlatego w przypadku kupowania nowych mebli w okleinach, bardzo ważne jest, aby podczas mycia i odtłuszczania powierzchnie usunąć jak najwięcej tłustych środków konserwujących, grzybobójczych i innych zabezpieczających przed rozwojem drobnoustrojów.

Wałek, pędzel – czym malować ?

Do odnowienia mebla przy użyciu farby Satin Paint Annie Sloan przydatne może się okazać:

 • Satin Paint w wybranym kolorze;
 • detergent do umycia mebla;
 • ewentualnie benzyna ekstrakcyjna do odtłuszczenia ;
 • syntetyczny pędzel lub wałek flokowy;
 • ewentualnie podkład lub papier ścierny o ziarnistości 80-100 (ale nie są konieczne);
 • ręcznik papierowy, szmatka;
 • ewentualnie taśma malarska (jeśli planujecie połączyć dwa kolory farby na płaszczyźnie).

Jak pomalować meble krok po kroku – sprawdź ?

Chcąc zmienić kolor mebli fornirowanych lub okleinowanych nie musisz oddawać ich do stolarza. Jestem pewna, że malowanie Satin Paint Annie Sloan nie przysporzy żadnych problemów. Powłoka farby świetnie kryje, więc pierwsze malowanie praktycznie w całości pokryje mebel. Druga warstwa Satin Paint domaluje wcześniejsze niedoskonałości. Poniżej pokrótce opiszę proces malowania :

 1. Zacznij od przygotowania powierzchni. We wcześniejszym paragrafie dokładnie opisałam, jak to zrobić.
 2. Po dokładnym umyciu i odtłuszczeniu, możesz przemalować mebel. Do nakładania farby przyda się syntetyczny pędzel. Im delikatniejsze i elastyczne włosie, tym farba będzie rozprowadzała się bardziej na gładko. W trakcie malowania prowadź pędzel od krawędzi do krawędzi malowanej powierzchni. Jeśli obawiasz się malowania pędzlem, możesz wybrać wałek flokowy (czyli wałek do farb wodnych). W przypadku wałka, nałóż równą warstwę farby na całą powierzchnię (pamiętaj, że wałek zostawia dość cienkie warstwy w porównaniu z pędzlem).
 3. Przed nałożeniem drugiej warstwy farby nawierzchniowej, pozwól pierwszej warstwie całkowicie wyschnąć. Gdy druga warstwa jest sucha, przedmiot jest gotowy do użytku! Jednakże pamiętaj, że każda dostępna na rynku farba, lakier lub wosk wymagają czasu do całkowitego utwardzenia się, zazwyczaj powłoka całkowicie utwardza się w cztery-pięć tygodni.

Twoja odnowa jest już skończona! Żeby dodać swojej renowacji nowego sznytu, możesz jeszcze wymienić gałki lub uchwyty.

Satin Paint Annie Sloan nie wymagają lakierowania oraz woskowania.

Dla osób początkujących, renowacja mebli i odnawianie przedmiotów wydaje się być skomplikowanym przedsięwzięciem, ale proces ten jest szybszy, łatwiejszy i mniejskonmplijowany, jeśli nie trzeba dodatkowo tracić czasu na lakierowanie lub woskowanie powierzchni. Z Satin Paint Annie Sloan nie musisz ani woskować ani lakierować odnawianej powierzchni.

Malowanie mebli z okleiny na biało – inspiracje i pomysły na metamorfozę

Stare, a jeszcze funkcjonalne wyposażenie wnętrza można przywrócić do życia poprzez pomalowanie ich Satin Paint Annie Sloan. Dzięki temu meble zyskają nowy wygląd i będą wyglądały jak nowe. Meble z okleiny wcale nie są problematyczne, a jeśli poświęcimy im trochę czasu, będą także odporne na zarysowania. Spójrzcie, jak pięknie mogą wyglądać pomalowane meble szczególnie, gdy sięgniecie po białą farbę! Technik malowania jest bardzo dużo, najpopularniejsza z nich to technika postarzania mebli, jednakże warto wspomnieć, że większość stosujemy w przypadku malowania mebli farbami Chalk Paint.

 1. https://www.carleykelley.com/diy/2015/5/15/annie-sloan-kitchen-makeover
 2. https://saleseco.life/product_details/948121780.html
 3. https://stacyling.com/how-to-paint-wood-cabinets-with-chalk-paint/
 4. https://hollandavenuehome.com/2020/06/23/annie-sloan-chalk-paint-kitchen-makeover/
 5. https://jeanneoliver.com/step-step-kitchen-cabinet-painting-annie-sloan-chalk-paint/

Czy warto malować meble w okleinie?

Na koniec nasuwa się pytanie, czy malowanie mebli okleinowanych ma sens ? Mam nadzieję, że powyżej udowodniłam, że malowanie starych mebli z mdf lub melaminy jest warte podjęcia wysiłku, ponieważ cały proces jest dość łatwy, Satin Paint szybko schnie, a wnętrze na pewno dzięki temu zyska nowego sznytu. Szczególnie popularne jest malowanie ciemnych mebli z okleiny na biało. Taki zabieg z powodzeniem rozjaśnia pomieszczenie i sprawia, że wnętrze jest optycznie większe.

Do odnowienia starych mebli wystarczy farba Satin Paint. Kolorystyczna paleta Satin Paint zachwyca, a ponadto są łatwe w aplikacji.

Krótko mówiąc – zalety Satin Paint!

Świetne krycie

Brak konieczności nakładania podkładu na powierzchnię mebla

Brak konieczności lakierowania i woskowania farby

Matowa powłoka