Metamorfoza holenderskiego stolika DIY

:Home » Blog » Metamorfoza holenderskiego stolika DIY
Metamorfoza holenderskiego stolika DIY

Dostałam zlecenie przemalowania stolika na biało. Z założenia stolik miał być prezentem dla dorastającej córki i pasować do wyremontowanego pokoju nastolatki.

W nowym wnętrzu dominował styl prowansalski, dlatego zdecydowałyśmy z mamą jubilatki, że nogi i dolna półka będą śnieżno białe, zaś blatowi nadam delikatniejszy kolor za pomocą koloru lnu czyli Chalk Paint French Linen.

 

Stolik przed malowaniemprzed-farby-annie-sloan-chalk-paint-pure-french-linen-stolik-holenderski-1-kwadr

 

Pracę zaczęłam od blatu. Jak już wcześniej wspomniałam, stolik miał być pomalowany farbą Annie Sloan French Linen, ale w technice transparentnej farby – czyli pomalowałam tak, aby struktura drewna przebijała przez farbę.

Następnie pomalowałam na biało pierwszą warstwą dolną cześć mebla. Niestety nie zawsze jest tak, jak byśmy chcieli i już po pierwszych pociągnięciach pędzla zaczęły być widoczne charakterystyczne żółto-brunatne smugi.

Czym spowodowane są te żółte plamy wychodzące podczas malowania mebla i jak sobie z nimi radzić?

Jest to przesiąkająca przez farbę bejca, którą pomalowany był w przeszłości mebel. Bejca najczęściej wychodzi podczas malowania mebli z lat 30-tych i 40-tych (oraz holenderskich). Niestety nawet uprzednie wyszlifowanie mebla nie gwarantuje nam tego, że bejca nie przesiąknie. Tak bywa i dobrze jest wiedzieć, jak sobie z tym radzić.

farby-annie-sloan-chalk-paint-pure-french-linen-stolik-holenderski-9-kolaż

Słyszałam kilka recept na zapobieganie takiej sytuacji. Sporo przerobiłam na swoich meblach, ale najlepsze okazało się pomalowanie mebla lakierem. Po wyschnięciu lakieru (czyli najlepiej następnego dnia) można dokończyć malowanie Chalk Paint. Zdarzają się jednak meble „perfidne” pod tym względem i niestety lakier nie zawsze pomaga. Zalecam wtedy cierpliwość i niepoddawanie się. Kolejna warstwa lakieru i farby powinna pomóc.

Dodam jeszcze jedną uwagę na marginesie. Lakier wyciąga bejcę – tzn. po pomalowaniu lakierem na naszym meblu wyjdzie więcej plam i smug. Nie należy się tym martwić, warstwa farby Chalk Paint powinna to pokryć. Jak nie pokryje, to spójrz na ostatnie zdanie wcześniejszego akapitu i zastosuj 😉

Ja tak też zrobiłam. Polakierowałam stolik, pomalowałam jeszcze dwukrotnie Chalk Paint Pure i uzyskałam pożądany odcień bieli. Przetarłam nogi i półkę papierem ściernym o ziarnistości 400, usuwając wszelkie nierówności, grudy, zacieki itp. Ostatni etap to powoskowanie mebla. Użyłam do tego oczywiście jasnego wosku Annie Sloan Soft Wax Clear.

farby-annie-sloan-chalk-paint-pure-french-linen-stolik-holenderski-3

Skończony stolik

farby-annie-sloan-chalk-paint-pure-french-linen-stolik-holenderski-7

farby-annie-sloan-chalk-paint-pure-french-linen-stolik-holenderski-8

 

 

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące farb kredowych Annie Sloan, zachęcam do kontaktu – przejdź tutaj.

Miłego malowania!