Skrzynia w prowansalskim stylu – czyli jak zrobić szablon na meblu DIY

:Home » Blog » Skrzynia w prowansalskim stylu – czyli jak zrobić szablon na meblu DIY
Skrzynia w prowansalskim stylu – czyli jak zrobić szablon na meblu DIY

W tym wpisie pokarzę jak przemienić zwykłą skrzynkę w dekoracyjny dodatek w prowansalskim stylu. Tego typu drobiazgi „dopełniają” wnętrze, są jak perełki nadające mu charakterystyczny klimatyczny sznyt. 

Można do tego użyć np. skrzynkę po winie, ale także kufer z wiekiem, walizkę lub po prostu zwykłe drewniane/plastikowe pudło.

Styl prowansalski charakteryzuje się lekkością i jasną kolorystyką (wybieramy głównie starą biel np. Chalk Paint Old White, szarość np. Paris Grey, a także lawendowy fiolet np. Chalk Paint Old Violet). Przedmioty ozdabiane są motywem lawendy lub francuskimi napisami. Bardzo dobrze wyglądają na tego typu meblach i dodatkach delikatne przecierki w stylu shabby chic.

Nasza skrzynia, która została poddana metamorfozie to zwykła sosnowa skrzynia z wiekiem otwieranym do góry. Taka jaką można kupić  z IKEI. Nie przygotowywałam jej (no, może tylko umyłam wilgotną szmatką z kurzu). Po prostu pomalowałam na kolor zimnej, starej bieli z palety farb Annie SloanChalk Paint Old White. W związku z tym, że chciałam uzyskać pełne pokrycie farby, nałożyłam trzy warstwy Old White, po czym pozostawiłam skrzynię do wyschnięcia.

Na wieko wybrałam szablon z kolekcji Americana Decor ze stylizowanym francuskim napisem.

Szablon można malować małym szczeciniastym pędzelkiem lub gąbką, ale ja najczęściej wybieram – taki jak na zdjęciu- gąbkowy pędzelek do tapowania (tapowanie to właśnie czynność odbijania/malowania szablonu). Do pomalowania wzoru użyłam kolor farby Chalk Paint Paris Grey. Aby skrzynia wyglądała jeszcze bardziej klimatycznie i stylowo, postanowiłam ją postarzyć. Zrobiłam w tym celu delikatne przetarcia papierem ściernym o ziarnistości 180 oraz zabezpieczyłam farbę jasnym woskiem Anie Sloan Soft Wax Clear.

Gotowe! Teraz można postawić taki stylowy cymes gdziekolwiek chcemy. Może służyć jako gazetnik, skrzynia na zabawki lub buty, pełna dowolność.

farby-Annie-Sloan-chalk-paint-old-white-stylzacja-malowanie-skrzynia-12

Oto, jak wyszła farby-Annie-Sloan-chalk-paint-old-white-stylzacja-malowanie-skrzynia-11

Zachęcam do samodzielnego malowania i odmieniania starych przedmiotów.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania na temat farb, zachęcam do kontaktu. Namiary na nas znajdziecie TUTAJ.

Miłego malowania!