Jak zrobić ramkę bożonarodzeniową DIY

:Home » Blog » Jak zrobić ramkę bożonarodzeniową DIY
Jak zrobić ramkę bożonarodzeniową DIY

Prezenty i ozdoby wykonane samodzielnie najbardziej cieszą oko. W tym wpisie pokażę, jak zrobić ramkę z motywem gwiazdy betlejemskiej ozdobionej techniką decoupage. Bazą będzie farba Annie Sloan w kolorze Chalk Paint Old Ochre.

Dostaję czasem pytania, czy na farbę Annie Sloan można stosować kleje do decopuage. Jak najbardziej, te farby świetnie nadają się zarówno do decoupage, transferu jak i złoceń. Przekonajcie się sami!

Okres przedświąteczny nastraja do „rękodzielniczych poczynań”. Wspaniale wyglądają ręcznie zrobione ozdoby choinkowe i prezenty. Ramkę, którą wykonałam można podarować komuś bliskiemu, ale także doda bożonarodzeniowego charakteru w każdym pomieszczeniu.

Ja do zrobienia ramek użyłam:

farby-annie-sloan-złocenia-ramki-bożonarodzeniowe-1

Pierwszym krokiem było pomalowanie ramki farbą. Nie gruntowałam wcześniej drewna, ani nie zabezpieczałam go niczym, ponieważ farbami Annie Sloan można malować praktycznie po wszystkim (bez szlifowania i gruntowania).

farby-annie-sloan-złocenia-ramki-bożonarodzeniowe-2

Motyw serwetki wycięłam dokładnie nożyczkami (ale można także „powyrywać” go na mokro). Serwetkę należy rozwarstwić (ponieważ do decoupage potrzeba jest tylko jedna warstwa z wzorem).

farby-annie-sloan-złocenia-ramki-bożonarodzeniowe-2a

Dopasowałam motyw do ramki.

farby-annie-sloan-złocenia-ramki-bożonarodzeniowe-3

Następnie posmarowałam ramkę klejem do decoupage Annie Sloan w miejscu, w którym będzie motyw z serwetki i delikatnie go nałożyłam.

farby-annie-sloan-złocenia-ramki-bożonarodzeniowe-5a

Kolejnym krokiem było posmarowanie klejem po przyklejonym wzorze. Tego typu klej spełnia także funkcję lakieru zabezpieczajacego motyw z serwetki.

farby-annie-sloan-złocenia-ramki-bożonarodzeniowe-5

Gdy klej dobrze wysechł, zabezpieczyłam ramkę woskiem bezbarwnym Annie Sloan Soft Wax Clear. Wosk nadaje przyjemne, matowo-satynowe wykończenie powierzchni.

farby-annie-sloan-złocenia-ramki-bożonarodzeniowe-6a

Na tym zdjęciu widać nieznaczną różnicę w odcieniu farby w miejscu, które posmarowane było klejem oraz tym powoskowanym, ale zniknie ono po kilku godzinach (gdy wosk nieznacznie odparuje).

farby-annie-sloan-złocenia-ramki-bożonarodzeniowe-7

Do kompletu zrobiłam także bombki techniką złocenia – ale to już w kolejnym wpisie. Jeśli chcesz zobaczyć, jak zrobić takie bombki, przejdź TUTAJ.

farby-annie-sloan-złocenia-ramki-bożonarodzeniowe-9a

Efekt końcowy:

farby-annie-sloan-złocenia-ramki-bożonarodzeniowe-8 farby-annie-sloan-złocenia-ramki-bożonarodzeniowe-8a farby-annie-sloan-złocenia-ramki-bożonarodzeniowe-9

Zachęcam do malowania farbami Annie Sloan. Te farby świetnie nadają się zarówno do malowania mebli, jak i mniejszych form. Można stosować je w różnych technikach stylizacji  – decoupage’u, transferu oraz złoceń.

1