Jak zrobić pozłacaną bombkę DIY

:Home » Blog » Jak zrobić pozłacaną bombkę DIY
Jak zrobić pozłacaną bombkę DIY

Kilka dni temu pokazałam, jak zrobiłam ramkę ze świątecznym motywem. Ozdobiłam ją techniką decoupage. W tym wpisie opowiem, jak zrobić pozłacaną bombkę. Tak jak poprzednio, podstawą jest warstwa farby Annie Sloan.

 

Do zrobienia bombek użyłam:

farby-annie-sloan-złocenia-bombki-bożonarodzeniowe-1

W pierwszej kolejności pomalowałam bombki farbą Annie Sloan. W związku z tym, że farby kredowe Annie Sloan świetnie kryją prawie każdą powierzchnię, zamiast styropianowych bombek można użyć bombki plastikowe, szklane lub z innego dostępnego tworzywa – nawet takie, które lata świetności mają dawno już za sobą.

farby-annie-sloan-złocenia-bombki-bożonarodzeniowe-2

Gdy farba dobrze wyschła, posmarowałam bombkę klejem do złoceń Gold Size. Klej można nałożyć równomiernie, na całą powierzchnię bombki lub – tak jak ja zrobiłam – pozostawić wolne miejsca. W tym przypadku między złoceniami będzie widoczny kolor farby. Klej po nałożeniu jest mleczny i zanim nakleimy płatki pozłotnicze, należy odczekać kilka minut, aż klej zrobi się przeźroczysty.

farby-annie-sloan-złocenia-bombki-bożonarodzeniowe-3

Jak klej nieznacznie wysechł (czyli zrobił się przeźroczysty) przyłożyłam płatki miedzi.

I w tym miejscu warto wspomnieć, że Annie Sloan ma dwa rodzaje płatków:

  • płatki luźne – najczęściej używane do wypukłych, wklęsłych i niejednolitych powierzchni. Jak sama nazwa wskazuje, te płatki nie są do niczego przyklejone, są bardzo delikatne i należy nakładać je z niezwykłą starannością.
  • płatki w liściach – to płatki przyklejone do bibułki transferowej. Płatki po przyłożeniu do kleju, przyklejają się do niego, jednocześnie z łatwością odklejając się od bibułki. Tego typu płatki świetnie nadają się do złocenia płaskich powierzchni.

farby-annie-sloan-złocenia-bombki-bożonarodzeniowe-4a

Aby docisnąć płatki miedzi do kleju należy sobie pomóc pędzlem z delikatnym, miękkim włosiem. Wszelkie nieprzyklejone elementy złocenia powinny na tym etapie odpaść.

farby-annie-sloan-złocenia-bombki-bożonarodzeniowe-4b

Tak wyglądają bombki po przyklejeniu płatków miedzi. W celu zabezpieczenia farby oraz płatków, bombki można powoskować bezbarwnym woskiem Annie Sloan Soft Wax Clear.

Jeśli chcemy, aby nasze bombki nabrały charakteru vintage, możemy je spatynować nakładając niewielkie ilości ciemnego wosku Annie Sloan Soft Wax Dark (rada: nadmiar ciemnego wosku ścieramy woskiem bezbarwnym).

farby-annie-sloan-złocenia-bombki-bożonarodzeniowe-5a  farby-annie-sloan-złocenia-bombki-bożonarodzeniowe-7

We wcześniejszym wpisie opisałam, jak ozdobić ramkę techniką decoupage. Jeśli chcesz zobaczyć ten wpis, przejdź TUTAJ.

farby-annie-sloan-złocenia-ramki-bożonarodzeniowe-9

 

Technikę złocenia uczymy na warsztatach stylizacji drugiego stopnia – więc jeśli zaciekawiła cię i masz ochotę poznać ją w praktyce, zapraszam do zapoznania się z harmonogramem naszych warsztatów (przyjdź TUTAJ).

Malujcie, ozdabiajcie, próbujcie swoich sił w DIY – to bardzo satysfakcjonujące i relaksujące!

Wesołych Świąt!

2