FAQ czyli pytania i odpowiedzi na temat farb kredowych Chalk Paint® Annie Sloan

Tym razem postanowiłam odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących farb Annie Sloan. Wiem, że każdy miewa wątpliwości podczas malowania i pustkę w głowie. Pojawia się pytanie bez odpowiedzi „co dalej mam zrobić?”. Jedni mają wątpliwości więcej, inny mniej, a jeszcze inni wcale. Chcąc zaoszczędzić Wam czas stracony na przeszukiwanie internetu w celu znalezienia odpowiedzi, spisałam najczęściej zadawane mi pytania.

 

Z założenia, nie jest to poradnik jedynie dla początkujących, ale także dla wszystkich, którzy jakiś czas temu rozpoczęli swoją przygodę z Chalk Paint.

 

1. Pytanie: Planuję pierwszy raz pomalować mebel farbami kredowymi Chalk Paint decorative paint by Annie Sloan. Czy przed malowaniem należy przygotować jakoś farbę?

 

Odpowiedź: Zanim otworzysz puszkę z farbą Chalk Paint, wymieszaj farbę odwracając puszkę kilkakrotnie spodem do góry. Staraj się nie trząść puszką, aby zapobiec powstawaniu pęcherzyków powietrza.

Jeśli po otwarciu puszki z Chalk Paint farba wyda się zbyt gęsta, można do niej dolać odrobinę bieżącej zimnej wody i delikatnie wymieszać. W celu jej wymieszania, ponownie zamknij puszkę i odwróć ją kilkakrotnie do góry dnem, albo użyj patyczka. Wykonuj te czynności delikatnie, aby nie powstały pęcherzyki powietrza.

 

2. Pytanie: Planuję pierwszy raz pomalować mebel Chalk Paint decorative paint by Annie Sloan. Czym najlepiej malować mebel, pędzlem czy wałkiem?

 

Odpowiedź: Do malowania farbą Chalk Paint można używać zarówno pędzla jak i wałka. Malując pędzlem dotrzesz do wszystkich zakamarków, co jest ważne szczególnie w przypadku mebli stylizowanych z ornamentami.

Chcąc uzyskać efekt malowania strukturalnego, użyj owalnego pędzla z naturalnego włosia.

Jeśli chcesz pomalować mebel „na gładko”, użyj pędzla płaskiego z delikatnym syntetycznym włosiem, a następnie gdy farba jest już sucha, przetrzyj powierzchnię papierem ściernym o ziarnistości 400.

Meble o prostym kształcie można malować wałkiem do farb wodnych (tzw. wałkiem flokowym). Posiadają one krótki meszek, dzięki czemu nie zostawiają efektu „baranka”. Chcąc jednak wygładzić powierzchnię pomalowaną wałkiem, przetrzyj ją papierem ściernym o ziarnistości 320-400. Chcesz dowiedzieć się więcej jak uzyskać efekt malowania na gładko. Kliknij tutaj, a przejdziesz do artykułu na ten temat.

 

3. Pytanie: Czy muszę szlifować mebel papierem ściernym lub szlifierką przed malowaniem farbą Chalk Paint?

 

Odpowiedź: Farba Chalk Paint decorative paint by Annie Sloan przylega do niemal każdej powierzchni. Zazwyczaj nie ma potrzeby przygotowywania mebla do malowania, nie trzeba go szlifować w celu usunięcia wcześniejszych powłok (lakierów lub farb). Jeśli wcześniejszy lakier lub farba nie odpryskują, to wystarczy jedynie umyć lub odtłuścić (np. benzyną ekstrakcyjną) mebel. Może się jednak zdarzyć, że będzie trzeba usunąć papierem ściernym odpryskującą starą farbę, rdzę i inne zanieczyszczenia powierzchni. Także, gdy powierzchnia jest bardzo błyszcząca lub wykonana z plastiku lub laminatu, warto przetrzeć ją papierem ściernym w celu zmatowienia powierzchni. Zabieg taki poprawi przyczepność farby.

 

4. Pytanie: Ile schnie jedna warstwa farby Chalk Paint i po jakim czasie można nakładać drugą warstwę farby?

 

Odpowiedź: Farba Chalk Paint schnie bardzo szybko, zazwyczaj około 15-30 minut. Należy jednak pamiętać, że czas schnięcia zależy od grubości warstwy farby oraz wilgotności powietrza. Im warstwa farby jest grubsza, tym farba dłużej schnie, nawet do dwóch godzin. Kolejną warstwę farby można malować po całkowitym wyschnięciu wcześniejszej, jednak w przypadku mebli laminowanych warto odczekać 24 godziny.

 

5. Pytanie: Jaki typ pędzla należy użyć do malowania Chalk Paint?

 

Odpowiedź: Pędzel nie musi być drogi, ale powinien mieć pewne istotne cechy, ponieważ praca złym pędzlem może być bardzo frustrująca. Włosie powinno być dość długie i elastyczne. Jeśli pędzel będzie miał zbyt krótkie włosie, farba nie będzie wsiąkać w pędzel i przez to nie będzie dobrze się rozprowadzać; zaś jeśli włosie będzie zbyt twarde i sztywne, będą pozostawały bardzo widoczne pociągnięcia pędzlem.

Jeśli malujesz dużo, warto zainwestować w dobry pędzel. Pędzel, o który będziesz odpowiednio dbać, starczy Ci na lata.

Annie Sloan ma dwa typy pędzli. Oba pędzle dają swobodę malowania, a dzięki profilowanym trzonkom są wygodne i łatwo nimi pracować:

– owalne z naturalnego włosia (mały, duży oraz średni);

– oraz płaskie z syntetycznego włosia (mniejszy i większy).

Pędzle owalne służą do malowania strukturalnego, zaś pędzlami płaskimi maluje się na gładko.

 

6. Pytanie: Jak dbać o pędzel po malowaniu farbami Chalk Paint?

 

Odpowiedź: Chalk Paint jest farbą wodną, dlatego pędzle bezpośrednio po malowaniu wystarczy umyć w ciepłej bieżącej wodzie. Jeśli farba zdąży zaschnąć na pędzlu, należy namoczyć go w pojemniku z ciepłą wodą i następnie umyć.

 

7. Pytanie: Czy można pomalować farbą Chalk Paint laminowane meble?

 

Odpowiedź: Malowanie mebli laminowanych (lub plastikowych) farbą Chalk Paint nie jest najłatwiejsze, ale także nie jest niemożliwe. Należy uzbroić się w odrobinę cierpliwości.

Nowe meble laminowane, np. z IKEA, mogą mieć na sobie delikatnie tłustą powłokę, którą przed malowaniem powinno się usunąć szmatką nasączoną benzyną lakową (lub innym rozpuszczalnikiem). Można lekko przetrzeć powierzchnię papierem ściernym, po to aby nadać powierzchni chropowatości. Tak przygotowany mebel pomalujemy cienką warstwą farby Chalk Paint. Dobrze jest pozostawić mebel do wyschnięcia nawet przez około 48 godziny, aby farba odpowiednio przywarła do powierzchni. Po tym czasie można malować mebel tak, aby uzyskać finalny wygląd.

 

8. Pytanie: Czy farbą Chalk Paint można malować ściany?

 

Odpowiedź: Tak! Farbą Chalk Paint decorative paint by Annie Sloan można malować zarówno stare jak i nowe ściany, także ściany gładkie jak i ze strukturą. Zazwyczaj wystarczy pomalować ścianę jedną lub dwiema warstwami farby. Można to zrobić pędzlem lub wałkiem i pozostawić do wyschnięcia. Tak pomalowaną ścianę można zostawić bez jakiegokolwiek zabezpieczania.

Jednakże na rynku pojawiły się farby Annie Sloan dedykowane malowaniu ścian. Ich pełna oferta znajduje się tutaj.

 

9. Pytanie: Czy Chalk Paint i Anie Sloan Soft Wax Clear można stosować na szafki kuchenne i łazienkowe?

 

Odpowiedź: Oczywiście! Farbami Chalk Paint można malować każde drewniane szafki. Nie ma potrzeby, aby specjalnie przygotowywać mebel poprzez czyszczenie go papierem ściernym. Wystarczy jedynie umyć szafki ciepłą wodą z płynem do mycia naczyć oraz odtłuścić wodą z octem lub benzyną ekstrakcyjną. Warto pomalować szafki co najmniej dwa razy farbą Chalk Paint, a następnie w celu zabezpieczenia farby nałożyć dwie lub trzy warstwy wosku Annie Sloan Soft Wax Clear. Przed nałożeniem następnej, pozostaw każdą warstwę wosku do wyschnięcia na 24 godziny. Warto wiedzieć, że wosk Annie Sloan nabiera twardości nawet do 6 tygodni. Woskowaną powierzchnię można łatwo utrzymać w czystości. Wystarczy przetrzeć ją miękką szmatką z wodą i łagodnym mydłem oraz co jakiś czas przetrzeć szmatką z odrobiną wosku.

Szafki kuchenne i łazienkowe można także zabezpieczyć kilkoma warstwami bezbarwnego lakieru do drewna. Należy jednak pamiętać, że niektóre lakiery mogą żółknąć, dlatego warto w tej sprawie skonsultować się z dystrybutorem farb Chalk Paint. Na farbę kredową Annie Sloan można nakładać zarówno lakiery wodne (delikatniejsze i mniej trwałe), jak i ekologiczne lakiery poliuretanowe (mocniejsze, niż lakiery wodne).

 

10. Pytanie: Czy mogę pomalować farbą Chalk Paint blat kuchenny oraz panel z tyłu zlewu/pieca chroniący przed zachlapaniem?

 

Odpowiedź: To nie jest wskazane. Farba Chalk Paint® nawet po zabezpieczeniu jej lakierem lub woskiem nie będzie całkowicie gładka, co może uniemożliwić utrzymanie jej w doskonałej czystości.

 

11. Pytanie: Czy można malować farbą Chalk Paint cegły wokół kominka?

 

Odpowiedź: Chalk Paint decorative paint by Annie Sloan można stosować na wiele powierzchni, także cegłę, kamień, beton. Jednakże przed zastosowaniem farby w pobliżu otwartego ognia radzimy skontaktować się z lokalnymi urzędami odpowiedzialnymi za egzekwowanie przepisów prawa budowlanego, aby sprawdzić, czy dopuszczalne jest malowanie wokół kominka. Być może odpowiedni organ ograniczy stosowanie farby w pewnej odległości od paleniska.

 

12. Pytanie: Mam zamiar pomalować farbą Chalk Paint mebel z litego drewna. Czy muszę jakoś specjalnie przygotować powierzchnię do malowania?

 

Odpowiedź: Meble z litego drewna zachowują się inaczej niż lakierowane/politurowane meble. Należy pamiętać o tym, że w porównaniu z lakierowanymi/politurowanymi meblami, lite drewno bardziej chłonie wodę, w związku z czym dość ciężko maluje się je gęstą farbą Chalk Paint. Warto dodać do niej trochę więcej wody niż zazwyczaj.

Ponadto, niektóre gatunki drewna (szczególnie te z widocznymi sękami) takie jak sosna, dąb, buk czy mahoń potrafią plamić farbę. Dzieje się tak na skutek przesiąkania przez farbę garbników zawartych w drewnie. Aby temu zapobiec, wystarczy przed malowaniem farbą Chalk Paint pomalować raz lub dwa razy drewno lakierem lub gruntem do mebli (tak zwanym primerem do mebli). Jest to szczególnie ważne w przypadku stosowania jaśniejszych kolorów farb Annie Sloan.

 

13. Pytanie: Czy farbę Chalk Paint i wosk Annie Sloan Soft Wax można bezpiecznie stosować do malowania mebli dziecięcych, np. łóżeczka?

 

Odpowiedź: Tak! Zarówno Chalk Paint jak i wosk Annie Sloan są bezpieczne i można nimi malować meble przeznaczone do użytku dla niemowląt i dzieci. Jednak przed używaniem tych mebli, proszę pozwolić utwardzić się farbie i woskowi, najlepiej przez okres 4 do 6 tygodni.

 

14. Pytanie: Czy można ponownie malować farbą Chalk Paint meble, które były wcześniej woskowane?

 

Odpowiedź: Oczywiście! Jedną z kluczowych cech farby Chalk Paint decorative paint by Annie Sloan jest to, że można zmienić pomysł na mebel po wcześniejszym jego wykończeniu. Można pomalować kolejną warstwę lub dwie farby Chalk Paint na poprzednio woskowany mebel, a następnie zabezpieczyć farbę warstwą wosku.

 

15. Pytanie: Podczas malowania farbą Chalk Paint powstały na malowanej powierzchni grudki. Jak temu zapobiec?

 

Odpowiedź: Farba Chalk Paint zawiera węglan wapnia, który może mieć jedną z trzech postaci: talku, kredy lub kruszonego marmuru. Jeśli podczas malowania przydarzy się, że powstaną nieestetyczne grudki, nie należy się martwić, ponieważ można łatwo je usunąć. Grudki powstają zazwyczaj wtedy, gdy malujemy pędzlem po zasychającej (ale wciąż mokrej) farbie. W takiej sytuacji należy pozostawić farbę do całkowitego wyschnięcia i następnie przetrzeć powierzchnię papierem ściernym o ziarnistości 320-400. Dzięki temu usuniemy grudki i uzyskamy gładką powierzchnię. Jeśli trzeba, to można nałożyć kolejną warstwę farby. W ten sposób można usuwać inne nasze niedociągnięcia podczas malowania.

Malując farbami Chalk Paint, warto to robić szybko i ze zdecydowanymi ruchami, ponieważ farba wysycha dość szybko. Nie należy dotykać pędzlem zasychającej farby, ponieważ to może spowodować powstawanie grudek.

 

16. Pytanie: Po pomalowaniu mebla farbą Chalk Paint pojawiły się na pomalowanej powierzchni żółte plamy. Jak mogę je przykryć?

 

Odpowiedź: Czasem zdarza się, że żółte lub różowe plamy pojawiają się na nowo pomalowanej powierzchni. Zazwyczaj dzieje się tak w przypadku malowania starszych mebli, z lat 30-tych i 40-tych, lub mebli dębowych lub z mahoniu. Gdy tak się stanie, nie należy się martwić . Można nałożyć na mebel jedną lub dwie warstwy bezbarwnego lakieru. Warto wspomnieć, że nie ma potrzeby, aby usuwać poplamionych warstw Chalk Paint. Po wyschnięciu lakieru można zabrać się za malowanie!

Jeśli przed rozpoczęciem malowania podejrzewamy, że farba może zabarwić się z powodu mocnej bejcy, warto na 12 godzin przed malowaniem farbą Chalk Paint nałożyć warstwę lub dwie primera do mebli (gruntu).

 

17. Pytanie: Pomalowałam/em mebel farbą Chalk Paint i farba nie trzyma się w niektórych miejscach. Jak można temu zapobiec i to naprawić?

 

Odpowiedź: Przy malowaniu farbami najważniejsza jest czysta powierzchnia, zwłaszcza malując meble łazienkowe lub zatłuszczone meble kuchenne. Jeśli zdarzy się, że farba miejscowo schodzi, należy usunąć taką farbę papierem ściernym. Tłuste, olejowane lub woskowane powierzchnie przetrzyj miękką szmatką nasączoną benzyną lakową (ale można użyć każdego innego rozpuszczalnika). Następnie wyczyść mebel wodą z mydłem. Można użyć do tego szorstką gąbkę do mycia naczyń lub miękką szczoteczkę (szczególnie myjąc skomplikowane ornamenty). Całość należy przetrzeć czystą szmatką nasączoną ciepłą wodą i pozostawić do wyschnięcia.Teraz można ponownie pomalować mebel farbą Chalk Paint.

 

18. Pytanie: Chcę uzyskać postarzany wygląd mebla. Jaki jest najprostszy sposób, aby to zrobić?

 

Odpowiedź: Z Chalk Paint decorative paint by Annie Sloan postarzanie mebla nie jest już żmudnym i ciężkim zajęciem. Najprostszą techniką postarzania mebla jest przetarcie uprzednio pomalowanej powierzchni papierem ściernym. W celu uzyskania mocnych przetarć użyj papieru o ziarnistości 80, zaś jeśli chcesz zrobić delikatniejsze przetarcia, użyj papier o ziarnistości 180 lub 240. Przeparcia wykonuje się zazwyczaj na krawędziach mebla, na wystających częściach lub ornamentach.

Przetarcia papierem ściernym można zrobić przed nałożeniem wosku Annie Sloan – w tym przypadku jest trochę więcej pyłu, ale za to przetarcia wykonuje się łatwiej i szybciej; można także zrobić przetarcia po woskowaniu – wtedy mniej się pyli, co pomaga zachować miejsce pracy w czystości, ale niestety zużywa się więcej papieru ściernego, który zapycha się woskiem.

Wcześniejszy artykuł na ten temat znajdziesz tutaj.

 

19. Pytanie: Czy kolor Chalk Paint Graphite jest naprawdę czarny?

 

Odpowiedź: Paleta kolorów Chalk Paint decorative Paint by Annie Sloan nie zawiera głębokiej czerni. Można uzyskać kolor czarny malując powierzchnię najpierw kolorem Chalk Paint Aubusson, a następnie warstwą Chalk Paint Graphite. Gdy farba wyschnie, nałóż na pomalowaną powierzchnię ciemny wosk Annie Sloan – Soft Wax Dark.

Można również wymieszać trochę Chalk Paint Aubusson z ciemnym woskiem, uzyskamy dzięki temu prawie czarny wosk.

 

20. Pytanie: Szukam idealnego koloru dla mojego mebla. Jak odpowiednio mieszać kolory Chalk Paint, aby uzyskać ten, którego potrzebuję?

 

Odpowiedź: Najlepszym sposobem, aby znaleźć idealny kolor dla swojego projektu jest odwiedzić nasz sklep Old New Style lub sklep każdego innego dystrybutora Chalk Paint. Zarówno my w Old New Style, jak i każdy z oficjalnych dystrybutorów, zostaliśmy przeszkoleni przez Annie Sloan w zakresie łączenia kolorów, dzięki czemu pomożemy znaleźć idealny kolor.

Zachęcam do kontaktu z nami. Dane kontaktowe znajdziesz tutaj.

Ponadto, w polskojęzycznej książce autorstwa Annie Sloan pt. „Kolorowe pomysły na dekorację mebli” znajdziesz rozdział poświęcony pracy z kolorami. W tej książce zawarte są wskazówki dotyczące mieszania kolorów oraz informacje jak łączyć poszczególne warstwy kolorów na meblu. Książka zawiera również 40 projektów krok po kroku, czyli metamorfozy mebli (i nie tylko) przy użyciu Chalk Paint oraz wosków Annie Sloan.

Książka jest dostępna m.in. w naszym sklepie internetowym (kliknij tutaj) oraz w naszym sklepie stacjonarnym w Pruszkowie (po adres kliknij tutaj).

 

Jeśli w tym artykule nie znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie, zachęcam do kontaktu z nami – postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości oraz zapraszam na warsztaty stylizacji mebli farbami Chalk Paint Annie Sloan (harmonogram warsztatów znajdziesz tutaj).

text-2