Nieograniczone możliwości Chalk Paint czyli jak mieszać kolory farb Annie Sloan DIY

Dziś szybki wpis na temat mieszania farb!

A no właśnie, czy wiecie, że farby Annie Sloan można łączyć i mieszać ze sobą?!

Dziś opowiem o tym, jak łączyć (mieszać) kolory farb Annie Sloan.

Nie bez powodu mówi się, że Chalk Paint decorative paint by Annie Sloan mają „nieograniczone możliwości”. Co prawda paleta kolorów farb Anie Sloan liczy 33 kolory, ale dzięki temu, że każdy kolor można dowolnie połączyć z innym, uzyskujemy nieograniczoną ilościowo paletę barw.

Na tym etapie warto przypomnieć sobie elementarne zasady łączenia kolorów z plastyki w szkole podstawowej.

Łączenie kolorów – podstawy

Przypominając – czerwień połączona z niebieskim daje fiolet, czerwień oraz żółć to pomarańcz, żółty dodany do niebieskiego da nam zieleń. Jest to duże uproszczenie, szczególnie, jeśli mamy na myśli połączenie dwóch z 33 kolorów Annie Sloan, ale warto pobawić się w poszukiwanie nowych kolorów, ponieważ efekty mogą was zaskoczyć.

Przyznam, że nie raz byłam zachwycona barwą uzyskanego koloru. Szczególnie wtedy, gdy połączyłam ze sobą zupełnie inne, na pozór niełączące się kolory.

Łączenie kolorów farb Annie Sloan

Szukając jakiegoś odcienia, zazwyczaj na początku robię próby; łączę różne kolory, sprawdzam, jak ze sobą grają; czasem rozjaśniam dodając Chalk Paint Old White; czasem dolewam zupełnie innego koloru, tak aby uzyskać to czego szukam. Wszystkie próby zachowuję, a raczej „wmalowując” do Work Book’a Annie Sloan – czyli notatnika (mojej prywatnej skarbnicy wiedzy), który dotrzymałam na pierwszych warsztatach z Annie Sloan w Oxfordzie.

Po znalezieniu właściwego odcienia Chalk Paint, przelewam najpierw jedną farbę do czystego słoiczka, skrupulatnie odmierzając (łyżeczką, filiżanką) jej ilość. Następnie dodaję drugi kolor, także zapamiętując jego ilość, tak aby w przyszłości wiedzieć, w jakich proporcjach połączyć mam oba kolory. Jeśli mam wrażenie, że farba jest zbyt gęsta, dolewam odrobinę zimnej bieżącej wody (ponieważ najłatwiej maluje się farbą o konsystencji jogurtu).

Mieszanie kolorów farb Annie Sloan

Work Book Annie Sloan

Na koniec kilka słów o Work Book’u Annie Sloan. Jest to wspaniałe, zindywidualizowane, uzupełniane przez was samych kompendium pomysłów, inspiracji, prób i błędów. Jeśli lubicie eksperymentować, konfrontować różne pomysły – Work Book Annie Sloan  jest do tego stworzony. To taka prywatna ściągawka, którą „zapisujecie” sami. Pamięć jest ulotna (sama coś o tym wiem!), dlatego warto zachowywać swoje zapiski w Work Book’u.

Workbook Annie Sloan - mieszanie barw

 

 

Jeszcze jedna rzecz dla praktyków-teoretyków 🙂  !

Amerykanie wymyślą wszystko, na dowód tego załączam link do mixera kolorów farb Chalk Paint (mikser farb Chalk Paint)

Znalazłam go jakiś czas temu na stronie amerykańskiej dystrybutorki Chalk Paint – The Purple Pined Lady.

Miłego malowania … i miksowania!

 

ps. Dostępny jest również artykuł na temat tego, jakie kolory wymieszać, aby uzyskać kolor miętowy.