O książce Annie Sloan – „Quick and easy paint tranformations”

:Home » Blog » O książce Annie Sloan – „Quick and easy paint tranformations”
O książce Annie Sloan – „Quick and easy paint tranformations”

Bywają chwilę, że mam przed sobą kupiony na targu staroci mebel i zastanawiam się, co z nim zrobić. Pomysłu brak. Co wtedy robię? Otwieram książkę, która jest skarbnicą wiedzy. Jest to książka autorstwa Annie Sloan pod tytułem „Quick and easy paint transformations”. Annie omawia w niej większość zagadnień dotyczących stylizacji, malowania, postarzania mebli.

Ale o czym dokładnie Annie pisze, co pokazuje? Postaram się w kilku zdaniach i na kilku zdjęciach pokazać jedne z ciekawszych transformacji.

Mała komoda pomalowana techniką postarzania – przecierki na jednym kolorze. Annie wybrała na zewnątrz mebla kolor starej ochry – Chalk Paint Old Ochre, zaś wnętrza szuflad pomalowała na kolor kaczego jaja – czyli Chalk Paint Duck Egg Blue. Następnie powoskowała woskiem Soft Clear Wax i przetarła miejscowo na ornamentach papierem ściernym, w skutek czego mebel zaczął wyglądać jak mocno zniszczony.

IMG_2666

 

Krzesło w wiejskim stylu pomalowane techniką przecierki na dwóch kolorach. Początkowo Annie pomalowała je kolorem Chalk Paint Old White, a następnie Chalk Paint Greek Blue, powoskowała jasnym woskiem Soft Clear Wax i na koniec przetarła całość papierem ściernym tak, aby odkryć miejscami farbę w kolorze białym oraz drewno.

IMG_2663

Kolejna inspiracja w wydaniu Annie Sloan jest moją ulubioną stylizacją – to stary wiejski stół.

IMG_2664

Jego nogi pomalowane są na kolor zielony Chalk Paint Antibes oraz powoskowane jasnym i ciemnym woskiem z mocną przecierką. Ciemny wosk sprawił, że jaskrawość zieleni stonowała się, wydobywając strukturę farby. Blat pomalowany bardzo rozwodnioną farbą Old White, powoskowana jasnym i ciemnym woskiem. Efekt końcowy – rewelacja.

IMG_2665

Kolejny mebel pomalowany jest skrajnie odmiennymi kolorami z palety kolorów Chalk Paint. Pierwsza warstwa mebla jest w kolorze Chalk Paint Barcelona Orange, następnie Annie pomalowała go kolorem Olive, powoskowała Soft Clear Wax i delikatnie przetarła papierem ściernym, tak aby odsłonić kolor pomarańczowy. Wnętrze mebla rozjaśnił kolor Chalk Paint Old Ochre.

IMG_2667

 

Kolejny pomysł na to, aby urozmaicić zwykłe wiklinowe fotele. Annie użyła koloru Chalk Paint Duck Egg Blue oraz delikatnie przetarła „suchym pędzlem” w kolorze Old White. Warto zwrócić uwagę na to, że  Annie ani nie woskowała ani nie lakierowała tego mebla.
IMG_2669

Farby Chalk Paint nie są farbami tylko do mebli. Można malować nimi różne różne struktury, faktury i przedmioty. Wcześniejszy przypadek omawiał malowanie wiklinowego fotela, zaś w kolejnej inspiracji Annie pomalowała kandelabr na kolor Chalk Paint Graphite. Całość powoskowana jasnym woskiem.

 

 

IMG_2670

Konsolka w kolorze Chalk Paint Paris Grey jest stylizacją z okładki książki. Annie dodała stemple wykonane samodzielnie z ziemniaka, oraz pomalowała rant blatu na kolor Chalk Paint Old White. Wnętrze szuflady jest w fantazyjnym kolorze Chalk Paint Antibes Green. Ostatni etap to woskowanie jasnym woskiem Annie Sloan.

IMG_2672

IMG_2673

 

Książka zawiera łącznie 50 pomysłów na transformacje mebli.

Co jeszcze można w niej znaleźć?

-technikę bielenia drewna dębowego;

-pomysły na malowane samodzielnie wzory;

-instruktarz jak samodzielnie wykonać decoupage na meblu przy użyciu kleju do decoupage;

-jak wykonać spękania przy pomocy preparatu do spękań Annie Sloan;

-jak wykonać złocenia przy użyciu kleju do złoceń Gold Size;

-malowanie przy pomocy szablonów;

-malowanie ściany

-i wiele wiele innych ciekawych i nietypowych pomysłów.

Jeśli chcesz kupić książkę, zapraszam tutaj.