Politurowana eklektyczna konsola DIY

:Home » Blog » Politurowana eklektyczna konsola DIY
Politurowana eklektyczna konsola DIY

W tym wpisie nie będzie o Chalk Paint – farbach Annie Sloan. Będzie bardziej klasycznie i niestety bardziej pracowicie, bo przed politurowaniem mebel należy dokładnie wyszlifować.

Jakiś czas temu brałam udział w warsztatach renowacji mebli organizowanych przez „Starych mebli czas”.  Uczyłam się klasycznego odnawiania mebli na przykładzie starej, eklektycznej konsoli. Taka wiedza, szczególnie z elementami stolarstwa, przyda się wszystkim, którzy chcą pracować z używanymi meblami. Dobrze jest  uczestniczyć w tego typu warsztatach kilka razy, przerabiając różne meble i ćwicząc odmienne techniki.

Jak wspomniałam, ja postanowiłam odnowić na warsztatach starą konsolę, którą kupiłam wiele lat temu w składzie sprowadzanych z Zachodu mebli.

Przeprowadzając klasyczna renowację, zawsze na początku należy oczyścić mebel z dotychczasowej politury lub lakieru. Niestety jest to pracochłonny, czasochłonny i żmudny proces. Zajmuje czasem nawet kilka dni. Przy prostych powierzchniach można wspomagać się szlifierkami, ale ja na warsztatach miałam do dyspozycji jedynie papiery ścierne, nożyk, cyklinę i własne dłonie (które już po kilku godzinach szlifowania były napuchnięte i obolałe z powodu odcisków). Ręce bolały, ale za to umysł miał okazję odpocząć ;).

 

konsola-oldnewstyle-12

 

Po wyszlifowaniu mebla i wygładzeniu go papierem 400, mebel jest bejcowany. Robi się to, aby nadać drewnu bardziej szlachetny wygląd. Przed nałożeniem kilkudziesięciu warstw politury można nałożyć na mebel warstwę oleju.

Na zdjęciu poniżej rozpoczynam proces politurowania. Na początku – tzn dopóki drewno chłonie politurę – nakłada się ją pędzlem.  Jednak każda kolejna warstwa politury musi być nakładana umiejętnie przy pomocy specjalnego tamponu nasączonego roztworem szelaku (tzn.politury).

 

konsola-oldnewstyle-11

 

Im więcej warstw politury, tym mebel jest bardziej błyszczący. Ja nałożyłam na swój mebel około trzydzieści warstw politury. A żeby uzyskać powierzchnię o wysokim połysku powinno się nałożyć politurę około pięćdziesiąt lub sześćdziesiąt razy.

 

konsola-oldnewstyle-1

 

Kocham malować meble farbami Annie Sloan (szczególnie, że przed malowaniem nie trzeba specjalnie przygotowywać mebla), ale wiedza dotycząca stolarstwa i klasycznej renowacji bardzo często się przydaje. Choćby nawet po to, aby samemu naprawić mebel przed malowaniem.

Dlatego zachęcam, uczcie się i próbujcie sami różnych technik.