Patynowana bieliźniarka czyli jak nakładać ciemny wosk Soft Wax Dark Annie Sloan DIY

:Home » Blog » Patynowana bieliźniarka czyli jak nakładać ciemny wosk Soft Wax Dark Annie Sloan DIY
Patynowana bieliźniarka czyli jak nakładać ciemny wosk Soft Wax Dark Annie Sloan DIY

Dziś krótki wpis, w którym pokażę kolejny mebel pomalowany na zamówienie. W roli głównej wystąpiła wiekowa bieliźniarka i duuużo ciemnego wosku Annie Sloan.

Ten mebel przeszedł  w swoim życiu sporo zmian i widać, że jest mocno zniszczony. Pomimo tego, że wymagał solidnej naprawy, kilka lat temu został pomalowany farbą olejną.

 

Teraz zyskał nowy – zupełnie inny wygląd.

 

nowy wygląd patynowanej bieliźniarki

 

Patynowanie mebli drewnianych

W pierwszej kolejności bieliźniarka została pomalowana strukturalnie farbą Annie Sloan – Chalk Paint w kolorze Old White. Farba schnie szybko, zazwyczaj około pół godziny. Po tym czasie można malować ją ponownie lub – jeśli malowanie kolejnej warstwy farby nie jest konieczne – zabezpieczać woskiem.

Zależało nam, żeby bieliźniarka była mocno spatynowana. W tym celu została powoskowana jasnym woskiem Annie Sloan Soft Wax Clear, a następnie ciemnym Soft Wax Dark.

Malując strukturalnie (czyli tak, aby były mocno widoczne pociągnięcia pędzla) zależy nam, aby struktura została wydobyta i uwidoczniona ciemnym woskiem (czyli spatynowana).

Zawsze najpierw nakładana jest warstwa jasnego wosku. Robimy tak dlatego, aby powstała powłoka, z której będzie można swobodnie ścierać patynę nałożoną ciemnym woskiem. Gdybyśmy bezpośrednio na farbę nałożyli ciemny wosk, wniknąłby on na tyle mocno w strukturę farby i zmieniłby jej kolor, że nie można by było niwelować intensywności patyny. Krótko mówiąc – farba zrobiła by się zbyt brązowa i nie moglibyśmy jej rozjaśnić. Tymczasem nakładając najpierw jasny wosk, a potem ciemny, nadmiar ciemnego możemy łatwo zetrzeć bawełnianą szmatką z odrobiną jasnego wosku.

Dokładnie tak potraktowana została omawiana bieliźniarka. Ciemnego wosku nałożone było tak dużo, że jego wytarcie wymagało nie lada wysiłku.

 

patynowanie szafki - bieliźniarki

 

Tak wygląda malowanie strukturalne uzyskane farbami Annie Sloan i spatynowane ciemnym woskiem Soft Wax Dark.

A co jeśli spatynowany mebel jest za ciemny?

Jeśli spatynujemy mebel ciemnym woskiem Annie Sloan, zaś kilka dni później stwierdzimy, że patyna jest zbyt intensywna, a mebel za bardzo brązowy, możemy to jeszcze rozjaśnić. Wosk co prawda utwardza się każdego dnia (maksymalnie do 6 tygodni), ale warto wiedzieć, że jasny wosk Soft Wax Clear jest w stanie rozpuścić zaschniętą warstwę ciemnego wosku. Trzeba postąpić dokładnie tak, jak we wcześniejszym przypadku. Wystarczy jedynie zetrzeć ciemny wosk szmatką z jasnym woskiem.

 

Efekt końcowy po patynowaniu mebla woskiem

 

Jeśli podczas malowania farbami Chalk Paint pojawią się jakiekolwiek pytania, na które nie znajdziecie odpowiedzi na tej stronie, zachęcam do kontaktu.

 

Miłego malowania!