malowanie schodów drewnianych

Malowanie schodów drewnianych. W tym artykule pokażę Ci, czym pomalowałam i zabezpieczyłam drewniane schody. W ten sposób pomalujesz nie tylko na schodach, ale i stopnie drabiny.

Farba do malowania schodów drewnianych

Czy wiesz, że możesz pomalować schody (drabinę) bez usuwania dotychczasowego lakieru lub wcześniejszej farby? Jest to  możliwe dzięki zastosowaniu najlepszych farb kredowych na rynku! Z własnego wieloletniego doświadczenia w malowaniu mebli, polecam  farbę kredową Annie Sloan. O farbach Annie Sloan poczytasz także TUTAJ

Przygotowanie schodów do malowania

Farbą Annie Sloan maluje się bez jakiegokolwiek czasochłonnego przygotowania. Jest tylko jeden warunek – powierzchnia, którą planujemy pokryć farbą kredową musi być czysta. Zazwyczaj wystarczy umycie powierzchni ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń, można także przemyć ją wodą w octem (w celu odtłuszczenia). Jeśli schody/drabina/mebel, który planujemy poddać metamorfozie są bardzo zatłuszczone, radziłabym przetrzeć je benzyną ekstrakcyjną. Wyjątek: Jak to zazwyczaj bywa, czasem zdarzają wyjątki od reguły. Gdy mam do czynienia z drewnem dębowym, samo umycie powierzchni nie wystarczy. Dębina ma w sobie garbniki, które barwią farbę (pisałam o plamach TUTAJ).Dlatego na 12 godzin przed nałożeniem farby kredowej nakładam bazę gruntującą do mebli ( -> TAKĄ ).

Przykład malowania schodów farbą kredową

Schodki, które ja pomalowałam prowadzą na antresolę w naszej pracowni. Zostały wykonane kilkanaście lat temu z drewna dębowego (niestety bejcowanego na czarno). Schody zostały wzmocnione z boków.

Malowanie schodów drewnianych farbą kredową

Do ich pomalowania wybrałam kolor Chalk Paint Old White. Jest to kolor biały z odrobiną szarej farby, dzięki czemu Old White ma chłodny odcień, tzw. starej, antycznej bieli.

malowania schodów drewnianych farbą Annie Sloan

Zarówno bejcowane drewno, jak i nowe lite deski pomalowałam w ten sam sposób. Farbę Annie Sloan nałożyłam dwukrotnie w odstępach około godziny (tj. gdy wyschły poszczególne stopnie), jednak miejscowo, na niektórych stopniach zdarzyło mi się położyć kolejną warstwę farby.

Malowanie drabiny farbą Chalk Paint

Następnego dnia polakierowałam całe schody. Przed nałożeniem lakieru zawsze czekam kilkanaście godzin, aby mieć pewność że farba dobrze wyschła. Do lakierowania użyłam nietoksycznego lakieru na bazie wody marki Syntilor. To dobry lakier, nie śmierdzi, bardzo szybko schnie, a co najważniejsze – jest dość mocny.

malowanie schodów drewnianych - Zabezpieczenie

Schody po pomalowaniu

Przyznam, że po roku użytkowania, widać na nich ślady przetarcia lakieru, ale podejrzewam, że wynika to z tego, że bardzo często chodzimy po tych schodach butami. Zaś deski, z których zrobione są schody są dębowe, nierówne i to najczęściej na tych nierównościach poprzecierał się lakier – chociaż ja uważam, że to dodaje jedynie uroku.

Malowanie schodów farbami Chalk Paint

 

Farbami kredowymi Annie Sloan można malować nie tylko meble, ale także schody, podłogi, meble wystawiane na zewnątrz, jednak warto w takich wypadkach dostosować metodę zabezpieczenia do częstotliwości użytkowania.

Podsumowując -jeśli planujesz pomalować farbami kredowymi schody lub podłogę, koniecznie zabezpieczcie ją dobrym lakierem do parkietu. A jeśli chcesz pomalować drewniane meble ogrodowe, sięgnij po lakier odporny na mróz i inne warunki pogodowe.

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam w podjęciu decyzji – malować czy nie malować?

Miłego dnia,

pozdrawiam, Ewa

Ps. TUTAJ przejdziesz na nasz kanał na YouTube