Malowanie mebli w domku letnim – jakie wybrać kolory i styl ?

Wiosna to czas weekendowych wyjazdów, wiosennych porządków, zmiana aranżacji we wnętrzach, także tych w weekendowych domkach. Otwieramy okna, wpuszczamy do środka więcej ciepła, słonecznego światła i nowego tchnienia. Dlaczego by nie pomyśleć nad czymś nowym?

A jak odświeżyć wnętrze, jak nadać mu nowego charakteru, nowego stylu, a przy tym nie napracować się za bardzo i nie wydać zbyt dużo pieniędzy?

Najłatwiej odmalować stare meble. A jak malować to tylko przy użyciu farb Chalk Paint® decorative paint by Annie Sloan.

To farby używane głownie do mebli, ale nie każdy wie, że nadają się nie tylko do mebli, ale także do malowania metalu, glinianych naczyń, podłogi, surowego drewna, materiału czy farbowania tkanin. Malując meble, nie musimy czyścić drewna papierem ściernym. W tym przypadku malowanie jest nadzwyczaj łatwe – po prostu malujemy.

Jaki styl i kolor wybrać do letniego domku. Postaram się co nieco podpowiedzieć.

Wnętrze letniego domku niezwykle uroczo wygląda w stylu floral vintage – czyli stylu, w którym dominują kwiaty w pastelowych tonacjach – najczęściej róże, hortensje lub begonie. Kolorami Chalk Paint® obowiązkowymi w floral vintage są: Henrietta, Antoinette, Scandinavian Pink, Paloma, Emilie, Old Violet, Old Ochre, Country Grey, Cream, jeśli biel, to raczej ciepła, waniliowa Original. W takim wnętrzu dobrze wyglądają dodatki w kolorze Chalk Paint® Duck Egg Blue, Provence, Aubusson czy Chateau Grey. Koniecznie delikatne przecierki na meblach oraz cięte kwiaty w wazonach. W tym stylu bardzo popularne są dodatki w stylu decoupage.

 

floral-1

 

floral-2

 

floral-3

 

floral-4

 

 

Kolejny, warty uwagi styl, to styl starofrancuskiej elegancji. Charakteryzuje się mocno poprzecieranymi meblami, najlepiej z użyciem techniki malowania dwóch kolorów lub chippy. Dominujące kolory Chalk Paint® to Provence, Arles, Antibes Green, Florence, ale także kolory powstałe z kombinacji Coco i Old White, Louis Blue i Napoleonic Blue. Wzór na tkaninach to różnej szerokości powtarzające się grafitowe, bordowe lub granatowe pasy na białym tle. Wnętrze dopełni fazowane lustro w pięknej famie oraz kryształowy żyrandol.

 

french-style

 

french-style-

 

french-style-2

 

french-style-3

 

french-style-5

 

french-style-7

 

french-style-8

 

Uwielbiam styl skandynawski, a Szwedzi maja niebywałe wyczucie smaku. Tradycyjny styl szwedzki charakteryzuje się pastelową kolorystyką, użyciem bieli, beżu, błękitu i szarości, czyli kolory Chalk Paint® takie jak: Old White, Old Ochre, Louis Blue, Paris Grey oraz elementy w kolorze Graphite, czy Scandinavian Pink. W tym stylu nie bójmy się użyć gruboziarnistego papieru ściernego. Tego typu styl dobrze wygląda z meblami pomalowanymi techniką chippy lub z mocną przecierką. Pasują do niego tkaniny w delikatna kratę lub pastelowe pasy.

 

swedish-style-4

 

swedish-style-3

 

swedish-style-2

 

swedish-2

 

swedish-1

 

Letni domek można także urządzić w stylu wiejskim, nazywanym cottage style lub rustic country. W takim wnętrzu pięknie wyglądają stare wiejskie sprzęty i meble vintage z surowego drewna. Najczęściej stosowana technika malowania mebli to technika „bielenia” . Kolorystyka pasująca do stylu rustic country to wszelkego rodzaju złamane przytłumione żółcie, kolor starej ochry, kolory ziemi, zielenie przełamane błękitem, ale i żywa czerwień. Proponowane kolory Chalk Paint® to m.in.:  Old White, Versaille, Provence, Antibes Green, Aubusson pomieszany z Antibes Green oraz Primer Red.

 

rustic-country-2

 

rustic-country-art-1

 

rustic-country-3

 

Jeśli nasze letnisko mieści się w jednym z nadmorskich kurortów, to oczywiście należałoby urządzić wnętrze w stylu costal (czyli nadmorskim). Tu dominuje biel i wszelkiego rodzaju błękity, biało-granatowe lub biało-czerwone pasy, a także motyw kotwicy lub statku. Do takiej stylizacji użyjcie Chalk Paint® Old White oraz Greek Blue, Aubusson Blue, Louis Blue, Provance, Paris Grey, dopuszczalne są wszelkie możliwe połączenia tych kolorów.

 

costal-5

 

costal-4

 

costal-2

 

costal-1

 

costal -style

 

 

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat wyżej tych wspomnianych i kilku innych stylów wnętrzarskich, zachęcam do zapoznania się z najnowszą książką Annie Sloan i Felixa Sloan – Room recipes for style and colour.

 

Wszystkim, którzy lubią od czasu do czasu coś przemalować życzę miłej zabawy z pędzlem w dłoni!

Pozdrawiam, Ewa

Ps. Wszystkie zdjęcia pochodzą z Pinterest (wspaniałej kopalni inspiracji).