English Yellow – o kolorach Annie Sloan!

:Home » Blog » English Yellow – o kolorach Annie Sloan!
English Yellow – o kolorach Annie Sloan!

Co ma kolor Chalk Paint® English Yellow do mody na chinoiserie? Ano ma sporo i zaraz postaram się to udowodnić. Każdy, kto nie zna Annie Sloan powinien wiedzieć, że jest to osoba niezwykle wrażliwa na sztukę i piękno, a pomysły do nazw kolorów z palety Chalk Paint® czerpie ze światowego dorobku kultury.

W przypadku English Yellow, inspiracje do nazwania przez Annie “jej koloru żółtego” byłyły dwie. Jedna z nich, to m.in. wynalezienie na początku XIX wieku pigmentu żółcieni chromowej. To był pierwszy pigment żółty uzyskany z innych źródeł niż ziemia i w związku z tym, początkowo był bardzo drogi.

Drugi powód powstania English Yellow jest następujący. W osiemnastowiecznej Anglii panowała ogólna moda na tzw. chinoiserie, czyli dekoracje przywożone z Chin. Niezwykle modne były w ówczesnych czasach ręcznie malowane chińskie tapety, parawany, pudełka i szkatułki z chińskimi motywami.

W Anglii zjawisko chinoiserie zdecydowanie wykraczało poza ramy mody, dążono wręcz do powstania odrębnego stylu wnętrzarskiego. “Wszystko zaczęło się na początku XVII wieku, kiedy w kilku krajach europejskich (konkretnie w: Holandii, Anglii, Francji, Portugalii i Danii) powstały tzw. Kompanie Wschodnioindyjskie. Kampanie te oficjalnie miały charakter handlowy, w rzeczywistości jednak kierowały nimi przede wszystkim ambicje polityczne dążące do kolonizacji terenów Południowo-Wschodniej Azji, Indii i Dalekiego Wschodu. Wskutek handlowo-politycznej ekspansji tych krajów powracające do Europy statki zaczęły przywozić tamtejsze wyroby jak: meble, parawany, porcelanę, tkaniny, szkatułki czy posążki.”

I to własnie pośrednio moda na chinoiserie była drugim powodem do nawzania koloru Chalk Paint® English Yellow. A dokładniej moda na chińskie wzory z ręcznie malowanych osiemnastowiecznych tapet przywożonych z wypraw do Chin, ponieważ bardzo często dominowała na nich żółć.

 

 

chinoiserie_do-art-english-yellow-chalk-paint

 

Użyty w artykule cytat oraz zdjęcie osiemnastowiecznej ręcznie malowanej chińskiej tapety pochodzi z bloga: http://lecorbusier-i-spolka.blogspot.com).

 

English Yellow to piękny, żywy kolor z odcieniem zielonkawym. Wprowadza do wnętrza mnóstwo optymizmu. Kolor Chalk Paint® English Yellow rozjaśniony Chalk Paint® Old White da nam kolor pierwiosnka – kolor bardzo modny w latach 50-tych XX wieku.

 

chalk-paint-english-yellow-old-white-pinterest1

źródło: http://www.royaldesignstudio.com/products/moroccan-arches-allover-wall-stencil

 

chalk-paint-english-yellow-pinterest2

źródło: http://thefrenchprovincialfurniture.com/looking-for-ideas-for-yellow-painted-furniture-you-need-to-see-this-piece

 

English-yellow-chalk-paint-copy

http://lesliestocker.com/english-yellow-too-green/     Zaś jeśli do English Yellow dodasz odrobinę Chalk Paint® Antibes Green, otrzymasz limonkową zieleń.

 

chalk-paint-english-yellow-antibes-pinterest3

http://paintcolorways.blogspot.com/2014/03/custom-color-green-lime-green-2.html