Kilka powodów dla których warto używać farb kredowych Chalk Paint Annie Sloan

Wiele razy pisałam na temat funkcjonalności i różnorodnego użytkowania farb kredowych Annie Sloan, jednak dziś postaram się zebrać wszystko w całość. Jest kilka niezaprzeczalnych powodów, dla których używanie farb kredowych stanowi duży plus dla ludzi, którzy malują (lub chcą zacząć malować) meble w domu.

 

Farby Annie Sloan pokryją wszystko!

No prawie wszystko – bo z wyjątkiem metali, które korodują. A poza tym farbami Annie Sloan pomalujecie meble drewniane (lakierowane i politurowane oraz z litego drewna), meble z płyty mdf i innych oklein, meble i przedmioty plastikowe, wiklinowe i ratanowe, przedmioty z różnego rodzaju metali i stali (z wyjątkiem tych korodujących!), meble tapicerowane tkaninami lub skórą naturalną (skórę ekologiczną, skaj itp można pomalować, ale radziłabym zrobić to na powierzchni, która nie wygina się, ponieważ farba może po pewnym czasie zacząć się łuszczyć). Można także malować po przedmiotach dekoracyjnych ze szkła, ceramiki itp. Farba Chalk Paint Annie Sloan może służyć jako barwnik do farbowania naturalnych tkanin (rozpuszczamy 2 łyżeczki farby w 4 litrach wody).

Przed pomalowaniem farbą Annie Sloan nie trzeba SZLIFOWAĆ MEBLA!

To ważna sprawa, gdy chcesz odnowić mebel w mieszkaniu lub garażu. Przed pomalowaniem mebla farbą akrylową wymagane jest wcześniejsze jego oszlifowanie, a to wiąże się z długotrwałą i ciężka pracą oraz grubą warstwą pyłu i kurzu. Farba kredowa nie wymaga szlifowania, wystarczy jedynie umyć lub odtłuścić mebel. Można użyć do tego ciepłą wodę z płynem do mycia naczyń, wodę z octem lub (przy mocniejszym zabrudzeniu/zatłuszczeniu) benzynę ekstrakcyjną. (W tym miejscu muszę zaznaczyć, że jedynie w przypadku mocno bejcowanych mebli np. dębowych, przed farbą kredową nakładam warstwę bazy gruntującej do mebli tzw. primera, który zapobiega przesiąkaniu bejcy przez farbę).

Wiele możliwych technik stylizacji przy pomocy jednej farby!

Farbą Annie Sloan pomalujesz meble zarówno nowoczesne jak i stylowe lub stylizowane. Ponadto, jedną farbą uzyskasz wiele technik stylizacji – od bielenia, przez gładką powierzchnię, spękania, różnego rodzaju struktury, efekty cieniowania, marmuru, na postarzeniach kończąc. Tutaj ogranicza nas tylko wyobraźnia!

Duża wydajność farby!

Farba Annie Sloan bardzo dobrze kryje, jeden jej litr pokrywa około 13 m2 jednokrotnego malowania – to dużo! Zazwyczaj malujemy mebel dwukrotnie, ale przyznam, że wiele razy jedna dokładnie położona warstwa wystarcza – oczywiście, mam tu na myśli malowanie kolorami o średnim natężaniu (szarościami, brązami, niebieskościami). Dla ułatwienia dodam, że jednym litrem farby można pomalować całkiem spory mebel typu kredens, szafa, duża witryna lub dwie, trzy komody.

Łatwe postarzanie mebla!

Farba kredowa Annie Sloan bardzo łatwo się ściera przy pomocy papieru ściernego lub wilgotnej gąbki – dlatego z łatwością postarzysz mebel ścierając farbę z krawędzi mebla.

Piękne kolory!

Trzeba przyznać, że paleta kolorów Chalk Paint jest wyjątkowa. Annie Sloan wybierając kolory do palety czerpie inspiracje ze świata sztuki, kultury lub architektury, dzięki czemu kolory, które znajdują się w palecie są dobrze przez nas znane. Annie Sloan nie boi się eksperymentować z intensywnymi kolorami, zaś barwy pastelowe urzekają delikatnością.

Matowe wykończenie!

Annie Sloan nazwała swoją farbę kredową ponieważ po wyschnięciu wykończenie farby przypominało jej suchą kredę. To matowe wykończenie farba zawdzięcza zawartości węglanu wapnia, który jest szeroko rozpowszechniony w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym, chemicznym lub spożywczym.

Ponadto, jeśli farbę kredową Chalk Paint zabezpieczymy bezbarwnym woskiem Annie Sloan, uzyskamy przyjemną, satynowo-matową powierzchnię.

 

Jeśli macie jakiekolwiek pytania dotyczące farb Annie Sloan, zachęcam Was do przeczytania TEGO wpisu (znajdują się w nim „pytania i odpowiedzi” na temat używania farb kredowych Annie Sloan). Zapraszamy także do kontaktu z nami lub odwiedzin w naszej pracowni mieszczącej się w Warszawie na ulicy Tarczyńskiej 11.

farby Annie Sloan