Jak uzyskać efekt transparentnej farby przy pomocy Chalk Paint® Annie Sloan DIY

Nazwałam tą technikę efektem transparentnej farby. Polega ona na tym, że po pomalowaniu powierzchni farbą, cały czas nieznacznie przebijała jej początkowa struktura (lub kolor).

Technika sama w sobie nie jest skomplikowana, ale dobrze nabrać trochę wprawy, szczególnie, że na każdym podłożu maluje się inaczej. Dzięki temu, że farby Annie Sloan Chalk Paint są farbami wodnymi, można swobodnie dodawać do nich pożądaną ilość wody. Dodatkową zaletą farb Annie Sloan jest także to, że można malowac mebel, bez żadnego przygotowania, tzn. można malować bezpośrednio na istniejący lakier bez konieczności jego szlifowania.

I tak, na litym drewnie, które dość mocno chłonie wodę, dobrze jest malować bardziej rozwodnioną farbą. Ja w takich przypadkach maluję wilgotną namoczoną w farbie gąbeczką.

Zaś na meblu lakierowanym maluję pędzlem (lub gąbką), ale farba musi być gęstsza, niż w pierwszym przypadku.

Nadmiar farby można zetrzeć ręcznikiem papierowym, ale dobrze jest zrobić to delikatnie, tak, aby nie powstały smugi. Pomalowana tą techniką farba schnie bardzo szybko i po wyschęciu wymaga zabezpieczenia jasnym woskiem Annie Sloan. Na poniższych zdjęciach pomalowałam tą techniką ramę starej berżery.

Użyłam koloru farby Annie Sloan – Chalk Paint French Linen. Jest to kolor starego lnu, z delikatną nutą szarości. Stonował on pomarańczowy kolor drewna i dodał meblowi więcej gracji.

farby-annie-sloan-chalk-paint-french-linen-oldnewstyle-farba-kredowa-1

Jeśli nasuną się Wam jakichkolwiek pytania dotyczących malowania farbami Chalk Paint decorative paint by Annie Sloan, piszcie lub dzwońcie bez wahania (tutaj znajdziecie kontakt do nas), chętnie pomożemy.

Zachęcam także do zapoznania się z innymi poradami na naszym blogu, między innymi FAQ na temat malowania farbami Chalk Paint oraz FAQ na temat woskowania.

Miłego malowania!