Jak malować farbami kredowymi Chalk Paint ?

Malowanie farbami kredowymi Chalk Paint Decorative Paint by Annie Sloan jest niezwykle łatwe. Najlepsza informacja jest taka, że mebel nie wymaga żadnego przygotowania przed malowaniem, żadnego zdzierania wcześniejszej farby, żadnego usuwania lakieru. Jest to ogromna oszczędność energii, sił i czasu.

Farba kredowa Annie Sloan jest dość gęsta, dzięki czemu bardzo dobrze kryje. Jednakże jeżeli ciężko maluje się gęstą farbą, można dodać odrobinę wody (tak, aby uzyskała konsystencję jogurtu). Malując ciemny mebel na biało, warto jest pomalować go kilkakrotnie, ponieważ jasne kolory są słabiej kryjące w porównaniu z ciemniejszymi, ale zazwyczaj wystarcza jednokrotne malowanie mebla z domalowaniem miejscowych niedociągnięć. Jeszcze jedna rada! Jeśli zastanawiasz się, jak malować farbą kredową, pamiętaj, że przed malowaniem należy dobrze wymieszać farbę w celu połączenia się pigmentów!

Jak malować farbami Annie Sloan Chalk Paint?

 1. Nie musisz przygotowywać mebla do malowania farbą kredową, możesz malować bezpośrednio na płaszczyźnie. Farba pokryje różne rodzaje materiałów. Nie trzeba pozbywać się istniejących farb, lakierów i wosków itp. (nie jest to konieczne). Warto przetrzeć dany element z kurzu oraz odtłuścić np. płynem do okien.
 2. Potrząsnąć puszką, przekręcić ją do góry nogami parę razy, w celu wymieszania farby. Po otwarciu dodatkowo wymieszać. Pigment często opada na dno puszki. Aby uzyskać gęstszą farbę, należy pozostawić pojemnik otwarty na noc. Jeśli natomiast farba jest za gęsta, można dolać do niej odrobinę wody i wymieszać (tak, aby uzyskać konsystencje jogurtu).
 3. W zależności od odcienia mebla, dwie warstwy farby mogą być wymagane. Kolory jasne słabiej kryją, zaś ciemne kryją lepiej. W tym celu należy nałożyć pierwszą warstwę farby i poczekać do wyschnięcia ( ok 30 minut) a następnie nałożyć drugą warstwę i również poczekać aż wyschnie. Jeśli masz ochotę aby mebel był przecierany i odkrywał spodnie warstwy możesz przetrzeć krawędzie, narożniki, zawiasy papierem ściernym o ziarnistości 80-180. To dobry sposób na postarzanie mebli farbami kredowymi.
 4. Kolejnym etapem prac jest nałożenie wosku Annie SloanTM Soft Wax , który choć nieobowiązkowy jest rekomendowany przez twórczynię farb jako produkt, który m in. zabezpiecza pomalowany mebel ale również nadaje mu fantastyczne miękkie, matowe wykończenie.
 5. Wosk Clear Soft Wax nakłada się szmatką lub pędzlem na suchą warstwę farby, zbierając jego nadmiar szmatką. Przy nakładaniu wosk spowoduje ściemnienie farby, ale po wyschnięciu nie będzie to już tak widoczne. Aby uzyskać postarzone wykończenie, należy delikatnie zetrzeć powierzchnię DROBNYM (180-240) papierem ściernym, można to zrobić przed lub po nałożeniu warstwy Clear Soft Wax. Jeśli przecierka będzie zrobiona po uprzednim woskowaniu, pamiętaj, aby ponownie nałożyć wosk. Im więcej warstw wosku, tym powierzchnia lepiej zabezpieczona. Każde kolejne warstwy wosku można nakładać już po około 20 minutach, ale im dłuższą przerwę zrobisz, tym poszczególne jego warstwy lepiej wyschną. Czasem przed kolejnym woskowaniem warto odczekać nawet 24 godziny. Jeśli zamiast wosku zdecydujesz się użyć lakieru np. wodnego, poliuretanowego w celu zabezpieczenia i impregnacji farby pamiętaj, że niektóre lakiery mogą żółknąć po pomalowaniu.
 6. Dla uzyskania bardziej widocznego wiekowego wyglądu należy nałożyć wosk Dark Soft Wax na Clear Soft Wax, rozprowadzając go na nierównościach faktury pozostawionych przez pędzel. Jeśli nakładając Dark Soft Wax stwierdzisz, że efekt jest za mocny i mebel jest za ciemny możesz przetrzeć ciemne miejsca Clear Soft Wax, który zetrze niewyschnięty jeszcze Dark Wax.
 7. Po wyschnięciu warstwy wosku (ok 24h) całość należy wypolerować ściereczką.

Postarzanie mebli farbami kredowymi: jak uzyskać efekt?

 • Aby nadać meblom francuski styl, wystarczy pomalować je farbą w dwóch odcieniach, zabezpieczyć jasnym woskiem, postarzyć przecierając papierem ściernym i nałożyć wosk ponownie. Pamiętaj, że przy ścieraniu farba się pyli. Można także
 • Farby można ze sobą dowolnie mieszać, uzyskując unikalne odcienie.
 • Farbę i wosk można ze sobą zmieszać, tworząc kolorowy wosk.
 • W celu dokonania konserwacji mebli wystarczy przemyć mebel miękką wilgotną szmatka z odrobiną delikatnego mydła lub ponowne nałożyć wosk.
 • Wosk nie jest zalecany do miejsc, gdzie występuje duża ilość wody.
 • Rezultaty malowania mebli farbami kredowymi mogą się różnić w zależności od poprzedniej obróbki powierzchni. Zawsze należy najpierw sprawdzić efekt nałożenia preparatu na małej powierzchni.

Bezpieczne malowanie mebli na biało krok po kroku

Zanim przystąpisz do malowania farbami kredowymi, powinieneś się czegoś o nich dowiedzieć. Należy je:

 • Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci;
 • Nie wdychać oparów;
 • Unikać kontaktu ze skórą;
 • W razie połknięcia nie wywoływać wymiotów. Niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza;
 • Powtarzające się narażenie na działanie substancji może powodować wysuszanie lub pękanie skóry;
 • Produkt szkodliwy (Xn): Może powodować uszkodzenie płuc w przypadku połknięcia;
 • Opary mogą wywoływać uczucie senności lub zawroty głowy;
 • Substancja łatwopalna;

Jeśli pojawią się pytania dotyczące tego, jak malować farbami kredowymi, napisz do nas.