Czym szybko pomalować drewnianą boazerię? DIY

W tym wpisie chcę pokazać jedną z prac wykonaną na zlecenie Klientki. Poprosiła mnie o zmianę koloru typowej sosnowej boazerii. Spójrzcie, jak wyglądało wnętrze przed i po zmianie. Przy okazji dowiedzcie się, na jaką farbę do malowania boazerii warto się zdecydować.

Pytanie o możliwość przemalowania farbami kredowymi Annie Sloan boazerii dość często się powtarza. Tego typu ściany można spotkać w wielu wnętrzach remontowanych około 20-30 lat temu (albo i wcześniej). Wydawałoby się, że najłatwiejszym rozwiązaniem byłoby zerwanie boazerii i pomalowanie ściany farbą ścienną, ale niestety odpowiedź nie jest aż tak oczywista. Trudno jest przewidzieć, co kryje się pod boazerią. Często maskuje ona przechodzące luźno rury lub kable elektryczne, które należałoby najpierw wkuć i schować w ścianie; zdarza się, że ściany pod boazerią są nieotynkowane, niewygładzone i krzywe. Niestety takie prace naprawcze niejednokrotnie wymusiłyby wynajęcie ekipy remontowej.

Dlatego w takich przypadkach malowanie boazerii farbą kredową staje się rozwiązaniem najlepszym z możliwych.

Ale nie mam na myśli malowania jakąkolwiek farbą, która wymaga zeszlifowania z boazerii istniejącego lakieru (bo ZAWSZE boazeria jest zabezpieczona lakierem lub czymś w rodzaju lakieru) – ponieważ jest to czynność bardzo męczącą, czasochłonna i najczęściej wymaga mocniejszego sprzętu niż ręce i papier ścierny.

Farba do boazerii, czyli niezastąpiona Annie Sloan

Mam dla Was ciekawostkę! Farbami Annie Sloan można także pomalować boazerię i panele ścienne z płyty mdf! Spójrzcie, jak przebiegała praca podczas malowania boazerii farbą kredową u Klientki.

W związku z tym, że pomieszczenie, w którym znajduje się boazeria, jest bardzo ciemne, ponieważ nie posiada żadnego okna, wybrałyśmy kolor biały Chalk Paint Old White.

Tak wygląda wnętrze przed i po pomalowaniu ścian i regału na książki farbą kredową do boazerii sygnowaną marką Annie Sloan.

czym pomalować boazerię farba do boazerii

Malowanie boazerii farbą kredową: jaki pędzel wybrać?

Ja malowałam sosnową boazerię pędzlem owalnym z naturalnego włosia, ale można także sięgnąć po specjalny wałek do farby kredowej (np. gąbkowy lub flokowy).

farba kredowa do boazerii

Odpowiadając na pytanie, czym pomalować boazerię, a konkretniej drobne elementy i wąskie krawędzie, podpowiadam, że do tego przydaje się mały pędzelek z miękkim włosiem.

malowanie boazerii farbą kredową

Oto wnętrze po skończonej pracy. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że farbę do boazerii Annie Sloan należy zabezpieczyć albo bezbarwnym lakierem do drewna (wodnym albo poliuretanowym) albo bezbarwnym woskiem Soft Wax Clear Annie Sloan. Ja w tym przypadku polakierowałam boazerię matowym lakierem do drewna. Użyłam do tego wałka flokowego – ponieważ wałkiem maluje się dużo szybciej niż pędzlem.

jak pomalować boazerię farba do malowania boazerii

Jak pomalować boazerię? Kilka inspiracji

A teraz zachęcam do obejrzenia kilku inspiracji pokazujących boazerię pomalowaną białą (i nie tylko) farbą. Chcę zaznaczyć, że wszystkie poniższe zdjęcia znalazłam na Pinterest!

pomalowana boazeria czym pomalować boazerię  farba do boazerii biała biała farba kredowa do boazerii malowanie boazerii farbą kredową białą  jak pomalować boazerię farbą biała farba do malowania boazerii

Mam nadzieję, że ten wpis przekonał wszystkich wahających się do tego, że warto pomalować starą boazerię farbami kredowymi Annie Sloan.

Jeśli macie pytania w sprawie tego, jak pomalować boazerię, lub jakiekolwiek inne, kontaktujcie się z nami lub odwiedzajcie nas w naszej pracowni w Warszawie na ulicy Tarczyńskiej 11.

Miłego dnia, pozdrawiam ciepło, Ewa.