Czy farba kredowa Annie Sloan – Chalk Paint może się popsuć?

 

Zdarza się, że klienci naszego sklepu zadają pytanie –

Czy farba kredowa może być popsuta, ponieważ jest bardzo gęsta i pojawił się na niej widoczny nalot?

Odpowiedź brzmi – NIE!

Po otwarciu puszki farba Annie Sloan Chalk Paint może być niejednolita. Może wydawać się, że na górze, tuż pod wieczkiem jest sama woda, zaś na samym dole zalega gęsta mazia.

Z czego to wynika?

To co osiada na dnie puszki to węglan wapnia – czyli szeroko rozpowszechniony w przyrodzie składnik wielu minerałów lub  niektórych skał (główny składnik wapieni, marmuru i kredy).

Węglan wapnia ma szerokie zastosowanie, można go znaleźć np. w postaci wapienia jako kamień budowlany lub w postaci sproszkowanych skał wapiennych jako surowiec do otrzymywania wapna palonego. Może być także wykorzystywany w farbach wodnych jako biały barwnik.

W przemyśle spożywczym węglan wapnia oznaczonym jest jako E170 (używa się go jako utwardzacz lub biały barwnik spożywczy). Znaleźć go można także w pudrze do twarzy, w paście do zębów, w tabletkach witaminowych, w papierosach.

 

Bardzo często się zdarza, że w puszce, która stoi kilka miesięcy bez mieszania,węglan wapnia osiądzie na jej dnie. Ponadto woda może nieznacznie wyparować, co w konsekwencji sprawi, że farba staję się gęsta.

Jak sobie z tym poradzić?

Należy w takiej sytuacji obracać „góra – dół” zamkniętą puszką nawet przez 10-15 minut, aż do uzyskania jednolitej konsystencji farby.

Zapewniam, że po takim „zabiegu” farba stanie się odpowiednio przygotowana do malowania.

 

farba-annie-sloan-chalk-paint-do-wymieszania-kolaż2   farba-annie-sloan-chalk-paint-do-wymieszania-kolaż1

 

Co jeszcze może nas zaskoczyć po otwarciu puszki z farbą kredową Chalk Paint Annie Sloan?

Może się także przydarzyć, że gdy otworzymy puszkę z Chalk Paint, na powierzchni farby widoczny jest nalot, jakby ciemna smuga – np. szara ( w przypadku Old White), fioletowa, granatowa czy zielona.

Nie należy wpadać w panikę, Chalk Paint na pewno nie jest przeterminowana. Ta dziwna (ciemna) smuga to jedynie rozwarstwiony pigment (czyli jeden ze składników dających kolor farbie Annie Sloan). Wystarczy jedynie delikatnie pomieszać farbę patyczkiem, a ta smuga zniknie.

I jeszcze jedna uwaga!

Malując kolorem zawierającym ciemny pigment należy za każdym razem, gdy wsadzamy pędzel do puszki z farbą, wymieszać ją nieznacznie, ponieważ pigment rozwarstwia się już nawet po kilku minutach. Jeśli tego nie zrobimy, to możliwe, że po wyschnięciu farby na meblu będą widoczne ciemniejsze smugi.

 

Masz jakiekolwiek pytania na temat farb kredowych Chalk Paint decorative paint by Annie Sloan – skontaktuj się ze mną. TUTAJ znajdziesz dane kontaktowe.