meble malowane farbą kredową - 9 cech

Meble malowane farbą kredową – 9 cech!

Czym charakteryzuje się wygląd powierzchni mebli pomalowanych farbą kredową? W tym artykule wskażę Ci różnice w wyglądzie zewnętrznym mebli malowanych farbą kredową a farbą akrylową.

Malowanie mebli farbami kredowymi stało się w ostatnich latach tak popularne, że nawet producenci najzwyklejszych farb akrylowych „podszywają” swoje produkty pod tzw. „kredówki”. Gdy na puszce z farbą widnieje ogromny napis „Chalk Paint”, nie zastanawiasz się nad tym, co jest w środku! A to błąd. Dlatego uczulam – czytaj etykiety ze składem pseudo farb kredowych. Nie rozumiem artykułów p.t. „rodzaje farb kredowych”! Farba kredowa ze swoją oryginalną, pierwszą recepturą jest jedna! A wszystko to co powstało później, ze wszelkim modyfikacjami, to już kombinacje dalekie od farby kredowej.

Dlatego postanowiłam w tym wpisie wspomnieć o kilku charakterystycznych cechach typowych dla mebli malowanych farbą kredową.

1. Meble malowane farbą kredową są matowe

To jest chyba najważniejsza i najbardziej charakterystyczna cecha oryginalnych farb kredowych Chalk Paint. Z mojego wieloletniego doświadczenia w malowaniu i sprzedaży farb kredowych Annie Sloan, mogę wnioskować, że to właśnie tym matowym efektem zachwycają się osoby sięgające po farbę Chalk Paint.

Dlaczego meble malowane farbą kredową są matowe? Ponieważ farby kredowe Annie Sloan zawierają w sobie węglan wapnia (ps. węglan wapnia to nie jest kreda!). Jest to nieorganiczny, bezpieczny dla człowieka związek chemiczny stosowany m.in. w przemyśle spożywczym, farmaceutycznych, kosmetycznym oraz rolnictwie. Dzięki zastosowaniu węglanu wapnia w farbie, staje się ona matowa i ma konsystencję zawiesiny. Dlatego do gęstej farby Annie Sloan warto dolewać wody, tak aby uzyskać konsystencję jogurtu pitnego. To sprawi, że farba będzie wydajniejsza, będzie lepiej się rozprowadzać i będzie pozostawało mniej pociągnięć pędzla.

2. Meble malowane farbą kredową wyglądają szlachetnie

Ten punkt nierozerwalnie łączy się z punktem poprzednim. Dzięki swojemu matowemu wykończeniu, farba kredowa Annie Sloan zabezpieczona woskiem bezbarwnym Annie Sloan zyskuje lekko satynowy wygląd. Gdy połączysz ten szlachetny mat z warstwą wosku, zobaczysz, że meble malowane farbą kredową wyglądają wręcz rewelacyjnie. Efekt dekoracyjny takiego mebla na prawdę zachwyca!

3. Meble malowane farbą Annie Sloan mają piękną kolorystykę

Pomimo 10 lat w branży „stylizacji i dekoracyjnego malowania mebli” farbami Annie Sloan, nie zauważyłam, żeby inni producenci farb (tzn. kredowych, kazeinowych i mineralnych) mieli tak zachwycającą i urzekającą pod względem kolorystyki paletę barw. Ja zakochałam się w kolorach Chalk Paint od pierwszego wejrzenia. Odcienie pastelowe są tak śliczne, że po prostu zwalają z nóg.

Co do farb akrylowych: zazwyczaj kolory farb akrylowych wyglądają sztucznie, topornie i niestety bardzo nienaturalnie. A do naturalności dąży obecna moda (także wnętrzarska)!

Muszę w tym miejscu wspomnieć, że pigmenty w farbach Annie Sloan są najwyższej jakości. Więc nawet, gdy dolewasz do nich bieżącą wodę, mają rewelacyjne krycie.

4. Meble malowane farbą kredową można postarzyć ciemnym woskiem

Zacznę od tego, że meble pomalowane farbą akrylową, w celu impregnacji, można tylko i wyłącznie polakierować! A nie zawsze o to chodzi w malowaniu mebli. Bo tzw. gotowca można kupić w Ikei. Jeśli wkładam swoją pracę, poświęcam swój czas, to chciałabym, aby mebel cieszył oko swoim wyglądem i oryginalnym efektem.

Tak więc farbę kredową można zarówno zabezpieczyć woskiem lub lakierem. Jak już pisałam, wosk do mebli dodaje nietypowego wyglądu. Warto także wspomnieć, że wszystkie woski Annie Sloan są nietoksyczne i świetnie nadają się do zwykłego zabezpieczenia jak i postarzania mebli. Meble malowane farbą kredową i spatynowane ciemnym woskiem Annie Sloan nabierają charakteru mebla z innej epoki, mebla wyjętego ze strychu.

W tym miejscu muszę dodać, że jeśli nie lubisz spatynowanego, przybrudzonego mebla, to po prostu pozostań przy wykończeniu woskiem bezbarwnym Annie Sloan.

6. Meble malowane farbą kredową można z łatwością postarzyć poprzez przetarcia

Jak już wspomniałam w jednym z wcześniejszych punktów, farba kredowa Annie Sloan zawiera węglan wapnia. Dzięki niemu farba jest „plastyczna”. Zastanawiasz się co mam na myśli?

Mianowicie, meble malowane farbą kredową prezentują się bardziej artystycznie i nietypowo …  ponieważ farbą kredową z łatwością wykonasz wielowarstwowe łączenia kolorów w technice ombre (to tzn. efekt cieniowania); jeśli jesteś amatorem przecierek typowych dla stylu Shabby Chic, bez zbędnego wysiłku przetrzesz krawędzie mebla papierem ściernym, jednocześnie odsłaniając ciemny kolor drewna; bez dodatkowych preparatów wykonasz spękania na meblu tylko przy użyciu farby kredowej; pomalujesz mebel strukturalnie; a także uzyskasz technikę frottage.

Cóż – krótko mówiąc, według mnie, farba akrylowa nie za bardzo nadaje się do artystycznego odnawiania mebli. Powłoka farby akrylowej, gdy wyschnie, staje się na tyle twarda, że trudno – przy pomocy samego papieru ściernego – zrobić tzw. „dekoracyjne przecierki”.

7. Meble malowane kredówką nie wyglądają „plastikowo”

I dlatego tak kochamy tą farbę! Warstwy farby kredowej nie wyglądają plastikowo, ponieważ nie posiadają w sobie akrylu (a za to wspomniany już węglan wapnia dodaje farbie Annie Sloan mocno matowego wyglądu).

Niestety, farba akrylowa i lakier zawsze wyglądają plastikowo. Zaś każda „prawdziwa i niepodrabiana” farba kredowa wygląda bardzo matowo (a kolejne warstwy farby potęgują ten efekt).

8. Meble malowane farbą kredową mogą być super gładkie

Malując ręcznie długimi pociągnięciami, przy użyciu syntetycznego pędzla lub wałka z folkowym włosiem, możesz uzyskać super delikatną, gładką powierzchnię mebla. Żeby było jasne – nie jest to łatwe – bo nie mamy w ręku funkcji malowania natryskowego. Ale gdy już po nałożeniu pierwszej warstwy farby umiejętnie wygładzisz powierzchnię papierem ściernym, to uzyskanie super gładkości jest możliwe!

Takie ręczne szlifowanie każdej warstwy farby musi być bardzo delikatne, żeby jej nie uszkodzić. Dlatego warto użyć papieru o granulacji 320-400.

Reasumując, zawsze, gdy chcesz uzyskać gładszą powierzchnię, niezbyt mocnymi, posuwistymi ruchami zeszlifuj nierówności farby papierem 320-400.

9. Meble malowane farbą kredową mogą być strukturalne.

Jeśli chcesz nadać meblom fakturę, musisz do malowania użyć gęstą, nierozwodniona farbę kredową Annie Sloan. Dzięki temu widoczne będą ślady pociągnięć pędzla. Im więcej takich strukturalnych pociągnięć malowanych w różnych kierunkach, tym bardziej spektakularny będzie efekt końcowy. Do takiego strukturalnego malowania lepiej nie używać pędzli z syntetycznym włosiem, ponieważ są dość miękkie. Dużo lepiej sprawdza się sztywniejsze, naturalne włosie pędzla.

 

Ten wpis to nie jest typowy poradnik. Zdarza się, że stoisz przed dylematem, jakiej użyć farby do renowacji starych mebli. Dlatego postanowiłam spisać kilka moich uwag i spostrzeżeń na temat odnawiania, renowacji i artystycznej stylizacji mebli.

Garstka praktycznych informacji dotyczących farb kredowych

Żeby dokonać metamorfozy mebla, możesz oszczędzić sobie mozolnego przygotowania powierzchni. Jeśli stary lakier nie łuszczy się, nie musisz zdzierać starych powłok. Wystarczy, że sięgniesz po farbę kredową Annie Sloan. Pamiętaj – koniecznie musisz oczyścić mebel (lub boazerię). Umycie i odtłuszczenie to najważniejsze etapy przygotowania mebla do malowania. W celu odtłuszczenia mebla, warto przetrzeć szmatką z benzyną ekstrakcyjną (w przypadku czystszych mebli płyn do mycia naczyń wystarczy).

Przyczepność farby Annie Sloan i jej wydajność jest rewelacyjna, więc nie zawsze musisz użyć podkładu na powierzchnię pod malowanie. To ważne, żeby proces renowacji mebli krok po kroku nie był zbyt skomplikowany. Ponadto czas schnięcia i brak zapachu farby kredowej, to ogromne atuty, w porównaniu z farbą akrylową. Ja większość malowanych przez siebie mebli woskuję bezbarwnym woskiem. Taki wosk nakładaj bawełnianą szmatką lub pędzlem do wosku. Jeśli nie zależy Ci na matowym wyglądzie malowanej powierzchni, a musisz odpowiednio mocno zabezpieczyć meble w kuchni lub łazience przed uszkodzeniami mechanicznymi, użyj lakieru bezbarwnego. Pamiętaj, że w zależności od efektu jakich chcesz uzyskać, na farbę kredową możesz używać zarówno wosk Annie Sloan jak i lakier do drewna.

Jeśli będziesz mieć jakiekolwiek pytania, pisz lub dzwoń do nas.

Pozdrawiam, Ewa.