Jak uzyskać efekt transparentnej farby przy pomocy Chalk Paint® Annie Sloan DIY

Nazwałam tą technikę efektem transparentnej farby. Polega ona na tym, że po pomalowaniu powierzchni farbą, cały czas nieznacznie przebijała jej początkowa struktura (lub kolor).

Technika sama w sobie nie jest skomplikowana, ale dobrze nabrać trochę wprawy, szczególnie, że na każdym podłożu maluje się inaczej. Dzięki temu, że farby Annie Sloan Chalk Paint są farbami wodnymi, można swobodnie dodawać do nich pożądaną ilość wody. Dodatkową zaletą farb Annie Sloan jest także to, że można malowac mebel, bez żadnego przygotowania, tzn. można malować bezpośrednio na istniejący lakier bez konieczności jego szlifowania.

I tak, na litym drewnie, które dość mocno chłonie wodę, dobrze jest malować bardziej rozwodnioną farbą. Ja w takich przypadkach maluję wilgotną namoczoną w farbie gąbeczką.

Zaś na meblu lakierowanym maluję pędzlem (lub gąbką), ale farba musi być gęstsza, niż w pierwszym przypadku.

Nadmiar farby można zetrzeć ręcznikiem papierowym, ale dobrze jest zrobić to delikatnie, tak, aby nie powstały smugi. Pomalowana tą techniką farba schnie bardzo szybko i po wyschęciu wymaga zabezpieczenia jasnym woskiem Annie Sloan. Na poniższych zdjęciach pomalowałam tą techniką ramę starej berżery.

Użyłam koloru farby Annie Sloan - Chalk Paint French Linen. Jest to kolor starego lnu, z delikatną nutą szarości. Stonował on pomarańczowy kolor drewna i dodał meblowi więcej gracji.

farby-annie-sloan-chalk-paint-french-linen-oldnewstyle-farba-kredowa-1

Jeśli nasuną się Wam jakichkolwiek pytania dotyczących malowania farbami Chalk Paint decorative paint by Annie Sloan, piszcie lub dzwońcie bez wahania (tutaj znajdziecie kontakt do nas), chętnie pomożemy.

Zachęcam także do zapoznania się z innymi poradami na naszym blogu, między innymi FAQ na temat malowania farbami Chalk Paint oraz FAQ na temat woskowania.

Miłego malowania!

2 Responses

  1. Jagoda
    Witam Po przeczytaniu wielu zachwytów nad farbami Anny Sloan kupiłam sobie je na próbę. Muszę powiedzieć, że zachwycona nie jestem, postępowałam zgodnie z instrukcją, którą otrzymałam. Po położeniu pierwszej warstwy i po jej przeschnięciu na całej prawie powierzchni pojawiły się wielkie żółte plamy, pomalowałam więc drugi raz, bo myślałam, że druga warstwa pokryje je, ale nic z tego, Zmarnowałam farbę (drogą jak cholera) i efekt jest mizerny. Dodam tylko, że jakoś specjalnie nie przygotowywałam powierzchni mebla, przemyłam ściereczkę, odtłuściłam...i klops. Gdzieś wyczytałam., że powierzchnię wcześniej należy zabezpieczyć lakierem, wtedy nic nie przebije szczególnie gdy chcę malować na biało, albo można użyć jakiegoś preparatu - nazwy nie znam, który zablokuje przebijanie żółtego przez farbę...ale czy to prawda?? Nie rozumiem zachwytu nad farbą, bo niby nie trzeba jakoś specjalnie przygotowywać powierzchni, ale okazuje się, że jednak bez tego "specjalnego" przygotowania, malowanie nie ma sensu. Dodam tylko iż nie malowałam jakiegoś strasznego starocia...meble są może 8-9 letnie, częściowo drewniane, częściowo pokryte okleiną drewnianą... pozdrawiam ...a może ja coś robię nie tak??
    • Pani Jagodo, niestety, czasem zdarza się taka sytuacja, że po pomalowaniu farbą przebijają żółte (także brunatne lub bordowe) plamy. Jest to przenikająca przez farbę bejca, którą nasączone jest drewno mebla. Najczęściej takie plamy pojawiają się, gdy malujemy meble holenderskie, z drewna egzotycznego, a także meble z lat 30-tych, 40-tych. Nie ma konieczności malować mebla lakierem bezbarwnym przed pomalowaniem farbą, ponieważ bejca przebija tylko w nielicznych przypadkach. Ja stosuję lakier dopiero wtedy, gdy po pierwszej warstwie lakieru zobaczę takie plamy. Nakładam lakier na wyschniętą farbę i gdy lakier wyschnie, maluję dalej farbą. Pisałam kilka dni temu na blogu o stoliku holenderskim. W opisanym przypadku też wyszły żółte plamy po pomalowaniu farbą - zachęcam do spojrzenia w artykuł. Napisałam w nim, jak poradziłam sobie z plamami i co należy zrobić w takiej sytuacji: http://oldnewstyle.com/metamorfoza-holenderskiego-stolika-diy/ Załączam także link do artykułu, w którym odpowiadam na najczęstsze pytania dotyczące Chalk Paint: http://oldnewstyle.com/faq-czyli-pytania-i-odpowiedzi-na-temat-farb-kredowych-chalk-paint-annie-sloan/ Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam, pozdrawiam,