Jak odnowić stołek techniką frottage DIY

 

Technikę frottage ćwiczymy między innymi na organizowanych przez naszą pracownię warsztatach stylizacji mebli. Polega ona na odbijaniu różnych przedmiotów, tworzyw, wzorów na farbie. 

 

Znałam tą technikę wcześniej, zazwyczaj odbijana jest pognieciona gazeta, ale spróbowałam jakiś czas temu odbić w farbie bawełnianą serwetkę i efekt przeszedł moje najśmielsze oczekiwania.

Przyznam, że tak bardzo ten pomysł spodobał się uczestniczkom warsztatów, że teraz ta technika jest pozycją obowiązkową. Ale powracając do tematu tego wpisu.

Po kilku latach użytkowania stołków z IKEA, doszłam do wniosku, że czas poddać je liftingowi. Wymyśliłam, że pomaluję siedzisko na kolor Chalk Paint Old White i ozdobię techniką frottage. Dodam, że nie przygotowywałam ich do malowania w żaden sposób. Były stabilne, czyste, nie miały żadnych ubytków, dlatego odmalowanie ich w zupełności wystarczyło. I to jest wspaniałe w farbach Annie Sloan - można po prostu zacząć malować. Bez szlifowania, tracenia czasu, sił i zapału na dodatkowe przygotowania.

 

farby-annie-sloan-chalk-paiint-old-white-frottage-kolaż-1

Do wykonania stołka w tej technice potrzebna mi była stara, bawełniana serwetka (akurat w tym przypadku użyłam poszewki z koronkową rozetą). W pierwszym kroku nałożyłam dość grubą warstwę farby na siedzisko stołka i od razu przyłożyłam serwetę. Po około 2-3 minutach (jak farba wsiąknie w tkaninę) należy zdjąć serwetę i pozostawić do wyschnięcia farby.

farby-annie-sloan-chalk-paiint-old-white-frottage-kolaż-2     farby-annie-sloan-chalk-paiint-old-white-frottage-kolaż-4

Wystylizowanie czterech stołków zajęło mi około 15 minut. Gdy farba wyschła, zabezpieczyłam ją matowym lakierem do drewna. Apeluję, nie wyrzucajcie niepotrzebnych mebli, dajcie im drugą szansę.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania dotyczące malowania farbami kredowymi Annie Sloan, zachęcam do kontaktu (formularz kontaktowy znajduje się tutaj).

5 Responses

 1. Kinga
  Hej, bardzo podobają mi się zrobione przez Ciebie stołki, czytałam trochę o frottage ale efekt "papieru" mi nie podchodzi. jak zrobić to cudo z serwetką? :) najpierw wosk? później old white? i od razu serwetka? pozdrawiam
  • Technika Frottage jest bardzo łatwa. W opisanym przypadku odbiłam serwetkę w mokrej farbie, a po jej wyschnięciu polakierowałam. Powodzenia!
 2. Ola
  pieknie to wyszło, tylko czy byłaby szansa aby Pani opisała krok po kroku? bo wygląda to prosto, ale nie bardzo wiem czy należy nałożyć warstwę farby, położyć serwetkę i nanieś kolejną warstwę farby?
  • Witam serdecznie, Technika jest bardzo prosta, zachęcam do przećwiczenia :) Wystarczy nałożyć warstwę farby Chalk Paint. Następnie nałożyć serwetkę (lub coś co chcielibyśmy odbić), po kilku minutach zdejmujemy serwetkę. Gdy farba wyschnie zabezpieczamy woskiem/lakierem. I praca skończona!
 3. Witam serdecznie. Pięknie wyszło, kolejna inspiracja dla mnie :) A że często korzystam z farb Annie Sloan, to na pewno niebawem wypróbuje tę technikę :) Zauroczona jestem :)