Czym szybko pomalować drewnianą boazerię – DIY

Czym szybko (i łatwo) pomalować drewnianą boazerie - DIY

W tym wpisie chcę pokazać jedną z prac wykonaną na zlecenie Klientki. Poprosiła mnie o zmianę koloru typowej sosnowej boazerii. Spójrzcie, jak wyglądało wnętrze przed i po zmianie.

 

Pytanie o możliwość przemalowania farbami kredowymi Annie Sloan boazerii dość często się powtarza. Tego typu ściany można spotkać w wielu wnętrzach remontowanych około 20-30 lat temu (albo i wcześniej). Wydawałoby się, że najłatwiejszym rozwiązaniem byłoby zerwanie boazerii i pomalowanie ściany farbą ścienną, ale niestety odpowiedź nie jest aż tak oczywista. Trudno jest przewidzieć, co kryje się pod boazerią. Często maskuje ona przechodzące luźno rury lub kable elektryczne, które należałoby najpierw wkuć i schować w ścianie; zdarza się, że ściany pod boazerią są nieotynkowane, niewygładzone i krzywe. Niestety takie prace naprawcze niejednokrotnie wymusiłyby wynajęcie ekipy remontowej.

Dlatego w takich przypadkach pomalowanie boazerii staje się rozwiązaniem najlepszym z możliwych.

Ale...

nie mam na myśli malowania jakąkolwiek farbą, która wymaga zeszlifowania z boazerii istniejącego lakieru (bo ZAWSZE boazeria jest zabezpieczona lakierem lub czymś w rodzaju lakieru) - ponieważ jest to czynność bardzo męczącą, czasochłonna i najczęściej wymaga mocniejszego sprzętu niż ręce i papier ścierny.

Wystarczy sięgnąć po farbę kredową Annie Sloan.

 

Ciekawostka - farbami Annie Sloan można także pomalować boazerię i panele ścienne z płyty mdf!!!

 

Spójrzcie, jak przebiegała praca podczas malowania boazerii Klientki.

W związku z tym, że pomieszczenie, w którym znajduje się boazeria jest bardzo ciemne, ponieważ nie posiada żadnego okna, wybrałyśmy kolor biały Chalk Paint Old White.

Tak wygląda to wnętrze przed i po pomalowaniu ścian i regału na książki farbą Annie Sloan.

farby_annie_sloan_kredowe_chalk_paint_malowna_odnowienie_boazeria_kolaż3 farby_annie_sloan_kredowe_chalk_paint_malowna_odnowienie_boazeria_kolaż1

Ja malowałam sosnową boazerię pędzlem owalnym z naturalnego włosia, ale można także sięgnąć po wałek (np. gąbkowy lub flokowy).

farby_annie_sloan_kredowe_chalk_paint_malowna_odnowienie_boazeria_kolaż2

Do malowania drobnych elementów i wąskich krawędzi przydaje się mały pędzelek z miękkim włosiem.

farby_annie_sloan_kredowe_chalk_paint_malowna_odnowienie_boazeria_7a

Oto wnętrze po skończonej pracy. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że farbę kredową Annie Sloan należy zabezpieczyć albo bezbarwnym lakierem do drewna (wodnym albo poliuretanowym) albo bezbarwnym woskiem Soft Wax Clear Annie Sloan. Ja w tym przypadku polakierowałam boazerię matowym lakierem do drewna. Użyłam do tego wałka flokowego - ponieważ wałkiem maluje się dużo szybciej niż pędzlem.

farby_annie_sloan_kredowe_chalk_paint_malowna_odnowienie_boazeria_6 farby_annie_sloan_kredowe_chalk_paint_malowna_odnowienie_boazeria_10

 

A teraz zachęcam do obejrzenia kilku inspiracji pokazujących boazerię pomalowaną białą (i nie tylko) farbą. (Wszystkie poniższe zdjęcia znalazłam na Pinterest!).

 

biała boazeria biała boazeria 1    biała boazeria 4 biała boazeria 5 biała boazeria 6    biała boazeria 9 biała boazeria 10

 

Mam nadzieję, że ten wpis przekonał wszystkich wahających się do tego, że warto pomalować starą boazerię farbami kredowymi Annie Sloan.

Jeśli macie pytania, kontaktujcie się z nami lub odwiedzajcie nas w naszej pracowni w Warszawie na ulicy Tarczyńskiej 11.

Miłego dnia,

pozdrawiam ciepło, Ewa.

Możliwość komentowania jest wyłączona.